19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po raz pierwszy w Polsce

Ocena: 0
1223

Kościół wierzy w Europę, w jej chrześcijańską kulturę, w jej humanistyczny nurt. Mimo cieni wierzy w też w jej przyszłość i misję, która jest natury nie ekonomicznej, ale duchowej i etycznej – powiedział w Poznaniu kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

fot. PAP/PAP/Jakub Kaczmarczyk

Tematem dorocznego zgromadzenia plenarnego CCEE w dniach 13-16 września był „Duch solidarności w Europie”, stąd obrady skoncentrowane były wokół tematyki wolontariatu i solidarności oraz innych aktualnych wyzwań – migranci, rodzina i nadużycia seksualne – przed jakimi stoi Kościół w Europie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele 33 krajowych konferencji biskupich oraz hierarchowie, którzy są jedynymi ordynariuszami katolickimi w krajach, gdzie konferencja episkopatu nie istnieje. Gośćmi zgromadzenia byli zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w inauguracyjnej Mszy Świętej.

Otwierając obrady, abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący CCEE i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, przypomniał, że Polska trzykrotnie przyczyniła się do obrony Europy: w 1241 r. przed Tatarami, w 1683 r. przed Turkami i w 1920 r. przed agresją sowiecką. Wyjaśnił, że Polska przeżywa stulecie odzyskania niepodległości, w czym wielką rolę odegrał także Kościół. Abp Gądecki podkreślił wielką rolę Jana Pawła II i „Solidarności”. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przedstawił przesłanie, które w imieniu Ojca Świętego wystosował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Papież Franciszek zachęcił w nim do wytyczenia nowych dróg solidarności oraz podjęcia braterskiej współpracy duszpasterskiej służącej ożywieniu misji Kościoła, zwłaszcza wśród młodych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (676), 23 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -