18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po co pomniki?

Ocena: 0
387

I ty naprawdę tak byś chciała te pomniki budować? – zapytali znajomi, nieco zdziwieni moim kolejnym już apelem o upamiętnienie w Warszawie wszystkich miejsc obecności Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem placu przed Pałacem Kultury i Nauki.

Odpowiadam więc, że owszem, chciałabym, i coś w tej sprawie – mam nadzieję – robię, ale przecież nie chodzi o pomniki czy tablice dla nich samych. Ani nawet nie dla Jana Pawła II, który jako święty jest już w niebie i nasze tablice nie są mu do niczego potrzebne. Potrzebne są nam, żeby przypominać, że Jan Paweł II w tym miejscu był i zostawił nam swoje przesłanie, zostawił nauczanie, które nic a nic nie traci na aktualności, i zadania, które wciąż mogą – i powinny – być wyzwaniem.

Dwadzieścia lat temu, podczas wielkiej trasy Jana Pawła II – od Wrocławia do Krakowa przez pół Polski, w tym Zakopane ze słynnym hołdem górali – poznałam Aurę Marię Miquel, dziennikarkę z Katolickiego Radia Portugalia, która z papieżem była już w Polsce w 1987 i w 1991 roku. A wtedy, w 1997, powiedziała, że doznała wstrząsu. Że zobaczyła Polskę na nowo, jakby dojrzałą w wierze.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 25 (611), 18 czerwca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 czerwca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły