14 grudnia
sobota
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Płock: w sobotę zamknięcie 43. Synodu diecezjalnego

Ocena: 0
1007

Uroczyste zamknięcie 43. Synodu diecezji płockiej będzie miało miejsce w najbliższą sobotę 5 grudnia. Rozpocznie się ono Eucharystią w katedrze pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski.

2015-12-03 10:54
eg / Płock (KAI), sg

Duchowieństwo i wierni będą dziękować za Synod w 940. roku istnienia diecezji, w obecności peregrynującej po diecezji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Uroczystość zamknięcia 43. Synodu diecezji płockiej rozpocznie się od powitania o godz. 10.00 przed drzwiami bazyliki katedralnej kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która peregrynuje po parafiach diecezji płockiej. Następnie rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski; koncelebrować ją będą biskup płocki Piotr Libera i biskup pomocniczy w Płocku Roman Marcinkowski.

Na ołtarzu umieszczona zostanie spoczywa herma z relikwiami św. Zygmunta - patrona Płocka oraz relikwiarz Krzyża Świętego. Eucharystia sprawowana będzie w oryginalnym kielichu i patenie księcia Konrada Mazowieckiego.

W czasie Eucharystii odczytane zostaną dekrety w sprawie zakończenia 43. Synodu diecezji płockiej i w sprawie ogłoszenia uchwal synodalnych. Bp Piotr Libera uroczyście podpisze uchwały synodalne, zawarte w Księdze Synodalnej „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”. Zostanie ona symbolicznie wręczona przedstawicielom duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. Po uroczystości w katedrze jej uczestnicy wezmą udział w agapie w Opactwie Pobenedyktyńskim.

Zamknięcie Synodu będzie mieć miejsce w roku jubileuszu 940. organizacji kościelnej na Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej. Jest zwieńczeniem obchodów 940-lecia diecezji płockiej.

43. Synod diecezji płockiej rozpoczął się 14 października 2012 r. (po 24 latach od zakończenia poprzedniego); trwał trzy lata. Członkami Synodu było ponad 330 osób: duchowieństwo, osoby konsekrowane, świeccy. Pracowali oni w Komisji Głównej, 13 tematycznych Komisjach Synodalnych oraz około 253 Zespołach Synodalnych, utworzonych przez parafie, ruchy i stowarzyszenia. W trakcie Synodu odbyło się 5 roboczych sesji plenarnych w katedrze (ostatnia miała miejsce 29 listopada 2014 r.). W efekcie wspólnej pracy powstały dekrety synodalne, statuty, instrukcje, regulaminy, wytyczne.

Dotyczą one różnych dziedzin życia eklezjalnego m.in. duszpasterstwa, liturgii, sztuki sakralnej, nowej ewangelizacji, mediów, kultury, ekumenii, posługi charytatywnej czy życia konsekrowanego. Łącznie powstało 88 dokumentów. Nowością jest dokument opracowany przez Synod Młodych – młodzież, która uczestniczyła w swoim dorocznym spotkaniu podczas Niedzieli Palmowej w Płocku. Zawarte w dokumentach uchwały będą obowiązywały od dnia 25 marca 2016 r. – Uroczystości Zwiastowania Pańskiego. Będą one stanowiły prawo partykularne Kościoła płockiego oraz dokumentację programu odnowy duszpasterskiej diecezji.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 grudnia

Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli.
Dziś w Kościele:
+ sobota, II tydzień Adwentu, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Mt 17,10-13
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -