15 maja
sobota
Zofii, Nadziei, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Plebania w Okuniewie

Ocena: 3.2
2471

Przy drodze z Warszawy do Węgrowa leży Okuniew. O czasach jego dawnej świetności przypominają nie tylko ruiny majątku Łubieńskich, ale też piękna świątynia.

fot. A.M.Domańska

Do parafii św. Stanisława Kostki należy ok. 2,8 tys. wiernych z Okuniewa i pobliskich miejscowości: Zagórza, Budzisk i Michałowa. – Przybywa nam mieszkańców z zewnątrz. Ludzie przeprowadzają się tutaj, budują domy. Mamy coraz więcej chrztów – opowiada ks. Dariusz Wieczorek, od piętnastu lat tutejszy proboszcz.

Kościół jest wyjątkowy: ma tylko jedną nawę. Powstał w latach 1828-1835 z funduszy Jana Łubieńskiego i według projektu Jakuba Kubickiego. Dwa lata po zakończeniu budowy konsekrował go biskup włocławski Tadeusz Łubieński. Proboszczem był wtedy ks. Antoni Starucki. Świątynia zaskakuje swoją prostotą. W ołtarzu głównym znajduje wizerunek Trójcy Świętej, dzieło szkoły włoskiej z początków XVIII w. Nad prezbiterium widnieją słowa zawołania świętego papieża Jana Pawła II Totus Tuus, a przy ołtarzach bocznych można pomodlić się przy relikwiach św. Ojca Pio i św. Stanisława Kostki, patrona parafii. Z kolei plebania stała się znana dzięki popularnemu serialowi Telewizji Polskiej „Plebania”, do którego część zdjęć realizowano w Okuniewie.

Kiedyś Okuniew był prężnym ośrodkiem, a początki miejscowości i parafii sięgają XVI w. W 1538 r. uzyskał lokację miejską – właścicielem ziem był Stanisław Okoń. W tym samym roku wybudowano pierwszy – drewniany – kościół. Parafię ustanowił bp Jakub Buczacki. W trakcie potopu Szwedzi spalili świątynię, ale blisko czterdzieści lat później powstał drugi drewniany kościół, dzięki Stefanowi Grzybowskiemu – właścicielowi Okuniewa. Za czasów Księstwa Warszawskiego mieściła się tutaj stolica powiatu, ale miejscowość mocno ucierpiała w trakcie powstania listopadowego. Wtedy stolicę powiatu przeniesiono do Mińska Mazowieckiego. W odwecie za partyzantkę w czasie powstania styczniowego w 1870 r. władze carskie zabrały Okuniewowi prawa miejskie.

Codzienność w parafii tętni modlitwą. – Mamy Żywy Różaniec i Legion Maryi – wymienia proboszcz i zaznacza, że na różańcu modlą także mężczyźni, w ramach Męskiego Plutonu Różańca. Ich spotkania to nie tylko wspólna modlitwa, ale także rozmowy o potrzebach i problemach, dzielenie się świadectwem. Grupa z Okuniewa jest 44. Plutonem w Polsce, patronuje jej św. Jan Paweł II. – W każdą drugą niedzielę miesiąca do godz. 18 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 15 członkowie Plutonu Różańca odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia – opisuje ks. Wieczorek. Zaznacza, że w parafii działa także grupa rodziców, którzy systematycznie modlą się za swoje dzieci.

Nieopodal kościoła mieszkają siostry franciszkanki misjonarki Maryi, które przybyły do parafii w 1975 r. Posługują w różny sposób: s. Jadwiga Kalinowska jest zakrystianką, a s. Beata Karwowska pracuje jako katechetka; przygotowują także młodzież do bierzmowania, odwiedzają chorych, opiekują się grupami parafialnymi. – W soboty o godz. 11 w sali katechetycznej mamy próby scholi, śpiewamy w każdą niedzielę w czasie Eucharystii o godz. 9 – opowiada s. Beata, która prowadzi scholę dziecięcą. Chwali dzieci, bo w parafii co roku kwestuje grupa kolędników misyjnych. – Jesteśmy tutaj, pomagamy i włączamy się w opiekę duchową parafii – zaznacza.

Dużymi sukcesami może pochwalić się Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „Iskra” Okuniew – przy kościele tuż obok groty Matki Bożej znajduje się gablota wypełniona pucharami, które członkowie klubu wywalczyli w rozgrywkach sportowych. W opiekę nad sportowcami zaangażowali się rodzice – organizują treningi, zdobywają fundusze na jednakowe stroje. Jednak początki grupa zawdzięcza jednej z sióstr, która wcześniej pracowała przy parafii.

– Na przestrzeni ostatnich kilku lat dużo udało się zrobić: kościół został odmalowany, założyliśmy ogrzewanie podłogowe i wymieniliśmy posadzkę, a w czasie Mszy Świętej pięknie brzmią nowe organy – wymienia ks. Wieczorek i podkreśla, że parafianie bardzo angażują się w pomoc w zbieraniu środków na odnowienie kościoła.

– Do dzisiaj istnieje w naszej parafii grupa kościelnej służby porządkowej „Totus Tuus”. Panowie pomagają w organizacji różnych uroczystości, procesji Bożego Ciała czy Drogi Krzyżowej ulicami Okuniewa – podkreśla proboszcz.

Od 29 marca do 5 kwietnia w parafii św. Stanisława Kostki w Okuniewie odbędą się Misje Święte, które poprowadzi o. Andrzej Gieroń ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zofii
Znowu opuszczam świat i idę do Ojca.
+ Czytania liturgiczne  (rok B, I): J 16, 23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter