21 września
wtorek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka Franciszka do Polski - 5 lat temu papież przybył na Jasną Górę

Ocena: 0
596

„Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości” – mówił papież Franciszek, podczas Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry. 5 lat temu, 28 lipca 2016 roku Ojciec Święty przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce, z udziałem setek tysięcy wiernych. Pobyt papieża w naszym kraju był związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbywały się w Krakowie oraz 1050. rocznicą Chrztu Polski.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód, a nie śmigłowiec, dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30, gdzie powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

W kaplicy Cudownego Obrazu czekało na niego ok. 300 zakonników i orszak papieski. Generał zakonu o. Arnold Chrapkowski, witając papieża Franciszka powiedział, że „razem z Waszą Świątobliwością, widzialną Głową Kościoła, chcemy zawierzyć Maryi siebie oraz Kościół powszechny, naszą Ojczyznę w 1050. rocznicę Jej Chrztu, jak również młodych całego świata”.

Po chwili modlitwy przed Cudownym Obrazem Ojciec Święty złożył Złotą Różę. Jest to trzecie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium. Wcześniej złote róże złożyli tam w darze Jan Paweł II i Benedykt XVI.

W prezencie od paulinów otrzymał kopię jasnogórskiego obrazu i kielich mszalny.

Na rozpoczęcie Eucharystii odśpiewano powstałą w średniowieczu polską pieśń religijną „Bogurodzica” związaną z początkami chrześcijaństwa w Polsce.

W homilii Franciszek przywołał postaci świętych: św. siostrę Faustynę i św. Jana Pawła II. Podkreślił, że Bóg powołuje ludzi prostych i gotowych, by „byli Jego rzecznikami”. I to właśnie takim osobom – mówił Franciszek – powierza objawienie tajemnic Swojego imienia i Swojego serca. Papież podkreślił również, że naród polski pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności.

Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli.

– zachęcił Franciszek.

Eucharystię z Ojcem Świętym koncelebrowali polscy biskupi oraz setki kapłanów. Przy ołtarzu u boku papieża stanęli: abp Wacław Depo, abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak oraz nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz premier Beatą Szydło. Kilkaset tysięcy wiernych zgromadziło się w sektorach na jasnogórskich błoniach, a także w okolicznych parkach oraz na wiodącej od jasnogórskiego wzgórza ku centrum miasta Alei Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi przybyli z każdego zakątka Polski.

Podczas Światowych Dni Młodzieży, w lipcu 2016 roku Franciszek trzykrotnie przemawiał do młodych ze słynnego „okna papieskiego” przy Franciszkańskiej, kierując do słuchaczy bardzo konkretne rady i wskazówki na temat życia i małżeństwa, ale też cierpienia i śmierci.

W piątek, 29 lipca Franciszek, uczestniczył w nabożeństwie Drogi Krzyżowej sprawowanej na krakowskich Błoniach. W przemówieniu do młodzieży zauważył, że w obliczu wielu niesprawiedliwości często pytamy „gdzie jest Bóg?”, skoro na świecie istnieje zło. I przyznawał: „Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi. Możemy tylko spojrzeć na Jezusa i Jemu zadać te pytania. A odpowiedź Jezusa jest następująca: „Bóg jest w nich”, Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich. Jest On tak zjednoczony z nimi, że tworzy niemal 'jedno ciało'”.

W tym dniu Ojciec Święty złożył  również wizytę w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, który wcześniej odwiedzili jego poprzednicy – Benedykt XVI i św. Jan Paweł II. Na życzenie Franciszka wizyta przebiegała w ciszy. Papież sam przekroczył bramę obozu, modlił się w celi męczeństwa ojca Maksymiliana Kolbego, a następnie spotkał się z byłymi więźniami.

W sobotę, 30 lipca 2016 roku na krakowskich Błoniach odbyło się całonocne czuwanie młodzieży. Franciszek mówił o paraliżu naszych czasów – „myleniu szczęścia z kanapą”, ogołacającym nas z wolności. Papież przestrzegł przed życiem w uśpieniu, narkotycznym odurzeniu i otępieniu.

Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat po to, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi

– powiedział.

W niedzielę 31 lipca Franciszek odprawił w Krakowie uroczystą Mszę kończącą 31. Światowe Dni Młodzieży. Wzięło w niej udział około 2,5 miliona osób ze 187 krajów świata. Tradycyjnie, na zakończenie papież poinformował, kiedy i gdzie zostaną zorganizowane następne ŚDM. Odbyły się w styczniu 2019 roku w Panamie. Kolejne będą miały miejsce w Lizbonie w 2023 roku, a ich termin został przesunięty o rok, z lata 2022 roku, w związku z pandemią koronawirusa.

Podczas Eucharystii Ojciec Święty zachęcił młodych, by nie zapominali o modlitwie gdyż „Jezus bardzo ufa”, że pośród wszystkich codziennych kontaktów i czatów na pierwszym miejscu będzie „złota nić modlitwy” a Ewangelia stanie się trwałym „nawigatorem” na drogach ich życia.

Franciszek tłumaczył, że Bóg kocha nas bardziej, niż my kochamy samych siebie, że wierzy w nas bardziej, niż my wierzymy w siebie, że zawsze nam „kibicuje” jako najbardziej niezłomny z fanów – mówił Papież. Nazwał smutek „wirusem”, który zaraża i blokuje wszystko. Zachęcił do codziennej porannej modlitwy: „Panie, dziękuję Ci, że mnie kochasz; spraw bym zakochał się w moim życiu!”. Wskazał na wielki dar, jakim jest „kochać i być kochanym”.

W ostatnim dniu pobytu w Polsce, papież poświęcił również dwa nowe budynki Caritas Archidiecezji Krakowskiej, które powstały dla upamiętnienia ŚDM: Dom Miłosierdzia oraz Centrum Caritas „Chleb Miłosierdzia”. Pierwsza placówka to dom wsparcia dziennego wraz z domem stałego pobytu dla osób starszych „Campus Misericordiae”, druga zaś – magazyn żywności przeznaczonej do rozdania potrzebującym w parafiach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
„Pójdź za Mną”.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter