19 listopada
poniedziałek
Seweryny, Maksyma, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pasterz Niepodległej

Ocena: 4.8
1334

„Prócz miłości Pana Boga i dusz polecam wam nader gorąco miłość dwu Matek duchowych: Kościoła i Ojczyzny” – apelował do kapłanów bp Józef Sebastian Pelczar. Sam żył według tej zasady.

fot. arch. sióstr sercanek

To musiała być dla niego niezwykła chwila. W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela zapłonęła Świeca Niepodległości. Ofiarował ją Polakom papież Pius IX podczas kanonizacji Jozafata Kuncewicza w 1867 r. Polecił zanieść świecę do Kolegium Polskiego, by pozostała w nim tak długo, „aż ją ze sobą do wolnej Warszawy zabiorą”. Słowa spełniły się po ponad 50 latach, kiedy w 1920 r. kardynałowie Edmund Dalbor i Aleksander Kakowski przywieźli papieski dar do stolicy Polski. Zapłonęła w archikatedrze na znak odzyskania niepodległości. Homilię podczas uroczystej Eucharystii wygłosił bp Pelczar, który pół wieku wcześniej, jako młody ksiądz i mieszkaniec Kolegium Polskiego, był świadkiem Piusowego proroctwa.

„Ta świeca jest (…) jakby kaznodzieją, nawołującym naród do pokuty i do pracy. Kiedy Chrystus Pan wywiódł z grobu Łazarza, kazał zdjąć z niego całuny grobowe; podobnie i dziś, wskrzesiwszy Polskę do nowego życia, żąda od wszystkich jej synów, aby zamiast szat grobowych ubrali ją w suknię nową, z cnót chrześcijańskich uszytą” – mówił wtedy.

Z okazji stulecia niepodległości 3 czerwca tego roku w Świątyni Opatrzności Bożej Świeca Niepodległości zapłonęła ponownie, przypominając przesłanie biskupa, dla którego odnowa moralna Polaków była misją życia.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 44 (682), 4 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -