11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież uznał heroiczność cnót prof. Jérôme'a Lejeune'a

Ocena: 0
305

Francuski lekarz i genetyk Jérôme Lejeune, gorliwy obrońca życia dzieci nienarodzonych, jest m.in. odkrywcą trisomii chromosomu 21, która odpowiada za Zespół Downa. Wydany dziś przez Stolicę Apostolską w jego sprawie dekret jest jednym z ośmiu zatwierdzonych przez papieża Franciszka.

Fot. VaticanMedia

Sługa Boży, zmarły w 1994 roku prof. Jérôme Lejeune był doktorem nauk Sorbony w Paryżu. Za odkrycie w 1959 roku etiologii zespołu Downa w 1961 roku otrzymał nagrodę Kennedy'ego. Odkrył ponadto związek pomiędzy niedoborem kwasu foliowego u kobiet ciężarnych, a ryzykiem wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu oraz tzw. Zespół Kociego Krzyku (ZKK – Cri du Chat), zwanego w nauce także zespołem Lejeune’a. Był członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Kardynał Jean-Marie Lustiger nazywał go jednym z najżarliwszych obrońców życia. Przyjaźnił się z św. Janem Pawłem II, z którym 11 lutego 1994 roku, w święto Matki Boskiej z Lourdes, współzałożyli Akademia Pro Vita - Papieską Akademię Życia. Prof. Lejeune był przez kilka miesięcy, do swojej śmierci, jej pierwszym przewodniczącym. Jego dzieło kontynuuje Fundacja Jérôme Lejeune’a.

Dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oficjalnie uznający heroicznośćcnót Sługi Bożego prof. Jérôme'a Lejeune'a oznacza, że już niebawem może on trafić na ołtarze. Do beatyfikacji potrzeba już jedynie uznania cudów za jego wstawiennictwem.

Ogłoszone w czwartek watykańskie dekrety dotyczą siedmiu orzeczeń heroiczności cnót i jednego męczeństwa. Oficjalnie uznanym dziś męczennikiem jest włoski kapłan Giovanni Fornasini zabity przez Niemców w 1944 r. za swe antyfaszystowskie wystąpienia i współprace z partyzantami.

Wśród sług Bożych, których heroiczność uznają dziś watykańskie dekrety jest też hiszpański muzyk i kompozytor Santiago Masarnau Fernandez, który w XIX w. założył hiszpańską gałąź Stowarzyszenia Św. Wincentego á Paulo. Pozostali kandydaci do beatyfikacji to angielska konwertytka s. Maria Józefa od Jezusa oraz czworo Włochów: dwóch gorliwych kapłanów, seminarzysta oraz zmarła w 1980 r. Adele Bonolis, świecka, która założyła w Mediolanie Dzieła Pomocy i Odkupienia Społecznego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter