2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież pamięta o sanktuarium w Caacupé

Ocena: 0
922

Franciszek nie zapomina swej ubiegłorocznej podróży do trzech krajów Ameryki Południowej: Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Zachowuje w pamięci szczególnie Eucharystię, którą sprawował 11 lipca ubiegłego roku w głównym sanktuarium maryjnym sąsiadującego z jego ojczyzną Paragwaju, Caacupé, gdzie czci się XVII-wieczną figurę Maryi Niepokalanej.

fot. Wikimedia Commons / Signals / CC BY-SA 4.0

Papież pisze o tym do swojego specjalnego wysłannika na 50. rocznicę tamtejszej diecezji, utworzonej przez bł. Pawła VI 29 marca 1967 r. Mianował nim swojego rodaka, 82-letniego kard. Luisa Hectora Villalbę. Rocznicowe obchody odbędą się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.

Papież przypomina, że do słynącego z cudów sanktuarium w Caacupé zdążają stale pielgrzymi. Zwracają się ufnie do Matki Bożej, bo, jak pisał w liście apostolskim „Misericordiae Vultus”, nikt tak jak Ona nie poznał „głębi tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem” (n. 24). Ojciec Święty przytacza też słowa homilii, którą wygłosił w Caacupé. Mówił wtedy, że Paragwajczycy przybywają tam „odnowić swoje pragnienie życia radością Ewangelii”. Wyrażając wdzięczność Maryi za Jej ustawiczną opiekę nad narodem paragwajskim, Franciszek zleca swojemu specjalnemu wysłannikowi na rocznicowe obchody, by zachęcił wszystkich ich uczestników do miłości względem Chrystusa i wskazał im, jak wielkie łaski otrzymują od Boga Ojca za wstawiennictwem Niepokalanej.

Do paragwajskiego sanktuarium w Caacupé zdążają w tych dniach liczni pielgrzymi. Przybyło tam już ponad 7 tys. młodzieży. Jej właśnie, w obchodzącej 50-lecie diecezji, poświęcony będzie trzyletni program duszpasterski. Tamtejszy biskup Catalino Claudio Giménez Medina powiedział przy tej okazji: – Dla Kościoła młodzi są najważniejszym aktywnym podmiotem, by udało się doprowadzić do zmian w naszym kraju.

W ramach obchodów przewidziano też dwujęzyczny różaniec: po hiszpańsku i w guarani, drugim oficjalnym języku tego południowoamerykańskiego kraju. Rektor sanktuarium w Caacupé ks. Arnaldo Godoy wyraził nadzieję, że tegoroczne uroczystości przyczynią się do położenia kresu przemocy szerzącej się obecnie w Paragwaju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter