28 października
środa
Szymona, Tadeusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież kreował pięciu nowych kardynałów

Ocena: 0
1201

W bazylice św. Piotra w Watykanie odbył się dziś zwyczajny konsystorz publiczny, na którym Franciszek włączył do Kolegium Kardynalskiego pięciu nowych purpuratów. Jutro, w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, będą oni koncelebrować z Ojcem Świętym Mszę świętą.

fot. PAP/EPA/FAUSTO GASPARRONI

Nowymi kardynałami zostali:

  1. Jean Zerbo – Malijczyk, arcybiskup Bamako,
  2. Juan José Omella Omella – Hiszpan, arcybiskup Barcelony,
  3. Anders Arborelius OCD – Szwed, biskup Sztokholmu,
  4. Louis-Marie Ling Mangkhanekhom – Laotańczyk, wikariusz apostolski Paksé,
  5. Gregorio Rosa Chávez – Salwadorczyk, biskup pomocniczy archidiecezji San Salvador.

W imieniu nominatów papieżowi podziękował kard. Juan José Omella Omella. Zauważył, że przybyli oni z Kościołów geograficznie odległych, ale chlubiących się swoją wiernością Ewangelii w okolicznościach nie zawsze łatwych, a w niektórych przypadkach wręcz dramatycznych. Wskazał, że purpura nie jest dla nich powodem do chluby, lecz pamiątką Zbawiciela, który za nas przelał swoją krew. – Nie chcemy być Kościołem samym dla siebie. Chcemy być Kościołem pielgrzymującym, wychodząc na spotkanie łez, które trzeba osuszyć. Chcemy odrzucić nasze własne interesy, być Kościołem pielgrzymującym, szukając każdego, kto potrzebuje Chrystusa – zapewnił metropolita Barcelony.

Po krótkiej liturgii Słowa homilię wygłosił Ojciec Święty. Nawiązał w niej do sceny z Ewangelii św. Marka, w której Jezus wyprzedzał swoich uczniów, podążając z nimi do Jerozolimy. Franciszek nazwał ten obraz tłem konsystorza dla ustanowienia nowych kardynałów. – Między sercem Jezusa a sercami uczniów istnieje dystans, który może wypełnić jedynie Duch Święty. Jezus o tym wie; dlatego jest wobec nich cierpliwy, mówi im otwarcie, a przede wszystkim ich wyprzedza, idzie przed nimi – wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że uczniowie są odwodzeni interesami sprzecznymi z „nastawieniem” Jezusa, Jego wolą, która jest całkowicie zgodna z wolą Ojca. – Nie patrzą na rzeczywistość! Sądzą, że widzą, a nie widzą, że wiedzą, a nie wiedzą, że rozumieją lepiej niż inni, a nie rozumieją – powiedział papież i dodał: – Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna: to ta, którą Jezus ma na myśli i która kieruje Jego krokami. Rzeczywistością jest krzyż oraz grzech świata.

– Tą rzeczywistością, którą widzi Jezus, są niewinni, którzy cierpią i umierają z powodu wojen i terroryzmu; to niewolnictwo, które nieustannie zaprzecza godności, także w epoce praw człowieka; rzeczywistością są obozy dla uchodźców, które czasami bardziej przypominają piekło niż czyściec; rzeczywistością jest systematyczne odrzucanie wszystkiego, co już nie jest potrzebne, w tym osoby ludzkiej – opisywał Franciszek. – To widzi Jezus idąc w kierunku Jerozolimy – stwierdził i podkreślił: – My też, bracia i siostry, z Jezusem idziemy tą drogą.

Zwracając się do nowych kardynałów, papież powiedział: – Jezus "idzie przed wami" i prosi, abyście Go zdecydowanie naśladowali, idąc Jego drogą. Wzywa was, abyście patrzyli na rzeczywistość, abyście nie dali się odwieść przez inne sprawy, inne perspektywy.

Franciszek przestrzegł ich, by nie stawali się "książętami" Kościoła. – Wzywa was, abyście służyli tak jak On i z Nim. Służyli Ojcu i braciom. Wzywa was do stawienia czoła grzechowi świata i jego konsekwencjom we współczesnej ludzkości z taką postawą, jak On. Idąc za Nim, także wy będziecie wyprzedzali święty lud Boży, koncentrując wasze spojrzenie na krzyżu i zmartwychwstaniu Pana – zaapelował papież.

Na zakończenie, wzywając wstawiennictwa Matki-Dziewicy, zachęcił: – Z wiarą przyzywajmy Ducha Świętego, aby wypełnił wszelki dystans naszymi sercami a sercem Chrystusa, a całe nasze życie stawało się służbą Bogu i bliźnim.

Następnie papież odczytał listę nowych purpuratów, którzy złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności wobec niego i jego prawnie wybranych następców. Ojciec Święty ogłosił, że wszyscy mianowani dziś kardynałowie będą kardynałami-prezbiterami.

Każdy z nowych purpuratów podchodził kolejno do Ojca Świętego, który nakładał im na głowy birety kardynalskie, na palce – pierścienie, a także wręczał bullę z wyznaczonym kościołem tytularnym w Rzymie (jest to symboliczne włączenie kardynała do prezbiterium diecezji rzymskiej).

Nowi kardynałowie otrzymali następujące kościoły: Jean Zerbo – św. Antoniego Padewskiego przy Via Tuscolana; Juan José Omella Omella – Świętego Krzyża Jerozolimskiego Santa Croce di Gerusalemme), który do niedawna był kościołem tytularnym zmarłego 18 marca br. kard. Miloslava Vlka z Pragi; Anders Arborelius OCD – Matki Bożej od Aniołów (Santa Maria degli Angeli); Louis-Marie Ling Mangkhanekhom – św. Sylwestra (San Silvestro in Capite); Gregorio Rosa Chávez – Najświętszego Sakramentu przy Tor de’ Schiavi.

Przez dłuższy czas nowi purpuraci wymieniali uściski z obecnymi w bazylice dotychczasowymi członkami Kolegium Kardynalskiego, którzy w ten sposób witali ich w swoim gronie.

Po wspólnym odmówieniu przez wszystkich po łacinie modlitwy "Ojcze nasz" Franciszek udzielił zebranym błogosławieństwa. Na zakończenie uroczystości podszedł do figury św. Piotra, oddając hołd Księciu Apostołów.

W godz. 18-20 w atrium Auli Pawła VI nowi purpuraci przyjmowali życzenia i pozdrowienia od krewnych, znajomych i przyjaciół.

Dotychczas na czterech konsystorzach Franciszek włączył w skład Kolegium Kardynalskiego 61 duchownych. Obecnie w jego skład wchodzi 225 purpuratów, w tym 121 elektorów, mających prawo udziału w ewentualnym konklawe. 53 z nich pochodzi z Europy (w tym czterech Polaków: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz), 15 z Afryki, tyle samo z Azji, czterech z Oceanii oraz po 17 z Ameryki Północnej i Łacińskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Przyobleczcie pełną zbroję Bożą.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 6,10-20; Ps 144,1b-2.9-10; Łk 13,31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter