20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: jestem gotów pojechać do Moskwy

Ocena: 4.73333
1115

Aby doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie papież zaproponował rosyjskiemu prezydentowi spotkanie w Moskwie, ale odpowiedzi jeszcze nie otrzymał – czytamy w wywiadzie, który z Franciszkiem przeprowadził z Fiorenza Sarzanini, wicedyrektor włoskiego dziennika Corriere della Sera. Ojciec Święty dzieli się jednak obawą, że Władimir Putin nie chce tego spotkania i nie zamierza się zatrzymać.

Fot. VaticanMedia

W rozmowie z redaktorem naczelnym włoskiej gazety Ojciec Święty próbuje zrozumieć motywacje, które kierowały prezydentem Rosji.

Jak można nie chcieć powstrzymać takiej przemocy? 25 lat temu w Rwandzie było to samo

– powiedział papież.

Ojciec Święty w wywiadzie - jak relacjonuje Corriere della Sera - zastanawia się nad korzeniami zachowania Putina, co skłania go do angażowania się w tak brutalny konflikt? Przyznał też zaskakująco, że być może pretekstem dla Putina do wywołania tak brutalnej wojny były niektóre działania NATO (dosłownie za Corriere della Sera: "Forse «l’abbaiare della Nato alla porta della Russia» ha indotto il capo del Cremlino a reagire male e a scatenare il conflitto").

Papież informuje także, że w najbliższym czasie nie planuje wyjazdu do Kijowa.

Czuję, że na razie mi nie wolno. Muszę najpierw pojechać do Moskwy i spotkać się z Putinem. Jestem tylko księdzem, robię co mogę

– przyznał Franciszek dzieląc sie nadzieją, że podczas ewentualnej rozmowy z rosyjskim przywódcą być może udałoby mu się uzyskać cokolwiek, co pomogłoby w ratowaniu Ukraińców.

Papież jeszcze raz zapewnił o dyplomatycznych wysiłkach Stolicy Apostolskiej podejmowanych w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Zwrócił uwagę na liczne zakulisowe działania, o których nie może mówić w mediach, a które nieustannie podejmuje sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. "To wielki dyplomata, wie jak poruszać się po tym świecie, mam do niego pełne zaufanie" – podkreślił Ojciec Święty.

Zapytany o swoją wideokonferencję z Cyrylem papież przyznał, że przez pierwsze dwadzieścia minut patriarcha przytaczał mu argumenty uzasadniające inwazję.

Powiedziałem mu, że nic z tego nie rozumiem i zauważyłem, że nie jesteśmy urzędnikami państwowymi żeby rozmawiać językiem polityki, ale jako pasterze powinniśmy używać języka Jezusa. Dlatego przede wszystkim musimy szukać dróg pokoju i powstrzymania wojny. Patriarcha nie może być ministrantem Putina

– relacjonował Ojciec Święty swoją rozmowę z patriarchą Moskwy i Całej Rusi.

W rozmowie padło także pytanie o zdrowie papieża. Ojciec Święty zdradził, że dziś przejdzie drobny zabieg, który pozwoli przezwyciężyć ból kolana utrudniający mu poruszanie się, a co za tym idzie - uczestnictwo w celebracjach, audiencjach i innych spotkaniach z wiernymi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter