27 listopada
piątek
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do Polaków: powierzajcie się wstawiennictwu bł. Karoliny Kózkówny!

Ocena: 0
552

„Powierzajcie się wstawiennictwu bł. Karoliny Kózkówny, ażeby pomogła wam świadczyć z odwagą o chrześcijańskich cnotach i wartościach ewangelicznych" – powiedział Franciszek w pozdrowieniach skierowanych do Polaków, podczas środowej audiencji generalnej. W cotygodniowej katechezie Ojciec Święty zachęcał wiernych do naśladowania Maryi - kobiety modlitwy.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Publikujemy pełny tekst pozdrowień:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

Dzisiaj w Polsce przypada liturgiczne wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy. Mając 16 lat poniosła śmierć męczeńską w obronie cnoty czystości. Swoim przykładem, także dzisiaj, ukazuje szczególnie młodym, wartość czystości, szacunek dla ludzkiego ciała i godność kobiety. Powierzajcie się jej wstawiennictwu, ażeby pomogła wam świadczyć z odwagą o chrześcijańskich cnotach i wartościach ewangelicznych.

Z serca wam błogosławię.

Czytaj także: Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, patronki czystości

***

W cotygodniowej katechezie Papież mówił o Najświętszej Maryi Pannie. Wskazał, że była kobietą modlitwy, zanim poznał ją świat i zanim Anioł Gabriel zwiastował jej, że zostanie Matką Syna Bożego.

Należy ona do wielkiego zastępu ludzi pokornego serca, których oficjalni historycy nie umieszczają w swoich księgach, ale z którymi Bóg przygotował przyjście swego Syna

– podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał, że Maryja modliła się w momencie zwiastowania, a jej wyrażenie zgody na Boży plan zostało poprzedzone przez wiele innych aktów posłuszeństwa woli Bożej w historii zbawienia.

Nie ma lepszego sposobu, by się modlić, niż stanąć tak, jak Maryja w postawie otwartości: «Panie, niech się stanie to, czego chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz»

– podkreślił Papież. Zaznaczył, że w pokornej miłości, oferowanej w każdej sytuacji, stajemy się narzędziami Bożej łaski.

Franciszek zwrócił uwagę, że modlitwa potrafi uśmierzyć lęk, umie przekształcić go w dyspozycyjność.

Jeśli w modlitwie rozumiemy, iż każdy dzień dany przez Boga jest wezwaniem, to poszerzymy serce i przyjmiemy wszystko

– wskazał.

Ojciec Święty podkreślił, że Maryja towarzyszy w modlitwie przez całe życie Jezusa, aż po śmierć i zmartwychwstanie, a w końcu towarzyszy pierwszym krokom rodzącego się Kościoła. „Mocą Ducha Świętego stała się Matką Boga, i mocą Ducha Świętego stała się Matką Kościoła” – stwierdził papież.

Wszystko, co dzieje się wokół niej, odzwierciedla się ostatecznie w głębi jej serca: dni pełne radości, a także chwile najbardziej mroczne, kiedy także i jej trudno zrozumieć drogi, przez które musi przejść Odkupienie. Wszystko wiedzie do jej serca, by zostało przeniknięte modlitwą i przez nią przekształcone. Czy to chodzi o dary Magów, czy też o ucieczkę do Egiptu, aż po straszliwy Wielki Piątek męki: Matka wszystko to niesie w swoim dialogu z Bogiem. Ktoś porównał serce Maryi do perły o niezrównanym blasku, ukształtowanej i wypolerowanej cierpliwym przyjęciem woli Bożej poprzez tajemnice Jezusa rozważane na modlitwie. Jakże to wspaniałe, jeśli także i my możemy nieco przypominać naszą Matkę, z otwartym sercem na słowo Boże, z sercem milczącym, z sercem posłusznym, z sercem potrafiącym przyjmować słowo Boże i pozwalać, by wzrastało jako ziarno dobra Kościoła!

– powiedział Franciszek na zakończenie swojej katechezy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 listopada

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 20,1-4.11-21,2; Ps 84,3-6a.8a; Łk 21,29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter