26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papa polaco

Ocena: 3.7
2638
Dotychczasowy brak kościoła pod wezwaniem papieża Polaka wynikał głównie z tej smutnej okoliczności, że we współczesnej Portugalii świątynie częściej się zamyka, niż otwiera. Sytuacja zmieni się w przyszłym roku wraz z budową kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II w stołecznej dzielnicy Telheiras. Powstanie on w ruchliwym miejscu Lizbony, pomiędzy oddalonymi od siebie o zaledwie 2 km stadionami Benfiki i Sportingu. Spór o teren, od kilku lat trwający pomiędzy prałaturą Opus Dei a lizbońskim ratuszem, od dawna zdominowanym przez lewicę, wreszcie się zakończył i lada dzień zostanie ogłoszony konkurs na projekt architektoniczny.

– Budowa kościoła powinna ruszyć w połowie przyszłego roku. Z powodu sąsiedztwa placu kościelnego z osiedlem mieszkaniowym, szkołą i przedszkolem patron świątyni wydaje się idealny. Za życia Jan Paweł II był przecież wielkim promotorem rodziny – powiedział nam odpowiedzialny za realizację inwestycji ks. Joao Pimentel, proboszcz lizbońskiej parafii Matki Bożej Bramy Niebios.

Portugalczycy z uwagą śledzili pontyfikat papieża Polaka. Zainteresowanie jego postacią nasiliło się szczególnie w ostatnich tygodniach jego życia. Stacje telewizyjne i radiowe nieustannie informowały o stanie zdrowia Jana Pawła II, prezentowały archiwalne homilie papieskie i programy o życiu Karola Wojtyły. Fascynacja osobą papieża nie ustała po jego śmierci. W Portugalii stale szerzą się inicjatywy upamiętniające jego osobę i pontyfikat, z których większość cieszy się dużą popularnością. Poza książkami i encyklikami Jana Pawła II na rynku wydawniczym dostępne są też wspomnienia o Karolu Wojtyle, a także filmy dokumentalne o jego życiu.

 

Powrót do Fatimy

Jan Paweł II przeciętnemu Portugalczykowi kojarzy się przede wszystkim z Fatimą – a ściśle z  sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i całą historią objawień. Trudno powiedzieć, jak wyglądałyby relacje tego papieża z Portugalią, gdyby nie dzień 13 maja 1981 r. Papież, cudownie ocalały w zamachu na rzymskim placu św. Piotra, na zawsze związał swoje ocalenie z przesłaniem z tej portugalskiej miejscowości. W rozmowie z jedną z portugalskich dziennikarek wyznał, że jego „własny” pontyfikat trwał zaledwie trzy lata: od 1978 do 1981 r., a późniejsze 23 lata były „cudem, który zawdzięcza wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej”.

Jan Paweł II symbolicznie powrócił do Fatimy poprzez swoje relikwie wystawione w miejscach modlitwy 

Rok po zamachu Jan Paweł II przybył do Portugalii z pierwszą wizytą apostolską, także 13 maja, w dniu obchodzonym przez Kościół rzymskokatolicki jako wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Swoje kroki skierował najpierw do Lizbony, rodzinnego miasta św. Antoniego. Przed relikwiami Portugalczyka modlił się w podziemiach kościoła sąsiadującego z katedrą w Alfamie, najstarszej dzielnicy miasta. Do dziś w małej kapliczce zachował się klęcznik z tabliczkami informującymi w ośmiu językach, że „w tym miejscu w dniu 12 maja 1982 r. modlił się żarliwie papież Jan Paweł II”. O wizycie tej przypomina również namalowana na tradycyjnych portugalskich kafelkach – azulejos – postać modlącego się Ojca Świętego, umieszczona przy wejściu do kaplicy.

Głównym jednak celem wizyty w Portugalii była Fatima: papież chciał podziękować Matce Bożej przed Jej wizerunkiem w Fatimie za ocalenie życia i chciał publicznie modlić się tam o pokój na świecie. Jan Paweł II jeszcze dwukrotnie wracał do portugalskiego sanktuarium: w 1991 i 2000 r. Podczas ostatniego pobytu wyniósł na ołtarze Hiacyntę oraz Franciszka Marto, dwoje spośród trojga małych uczestników objawień maryjnych w Fatimie. Kanonizował ich 13 maja tego roku – również w Fatimie – Franciszek.

Teraz, pół roku po wizycie papieża Argentyńczyka w Fatimie, Jan Paweł II symbolicznie powrócił do tego miejsca kultu maryjnego – poprzez swoje relikwie. Zostały one wystawione w miejscach modlitwy 21 i 22 października. Jak poinformowało biuro prasowe portugalskiego sanktuarium, wydarzenie miało związek z kończącym się na początku grudnia jubileuszowym rokiem stulecia objawień maryjnych w Fatimie oraz przypadającym w niedzielę 22 października liturgicznym wspomnieniem papieża z Polski. Relikwie św. Jana Pawła II w pierwszej kolejności zostały wystawione dla wiernych w Kapliczce Objawień, gdzie odmówiono modlitwę różańcową. Później trafiły też do fatimskiej bazyliki Trójcy Przenajświętszej, a także do bazyliki Matki Bożej Różańcowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter