27 maja
środa
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Otwarto muzeum założyciela marianów

Ocena: 0
1138

Muzeum bł. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela zgromadzenia księży marianów, otwarto w piątek 11 grudnia w Górze Kalwarii k. Warszawy – miejscu jego spoczynku.

2015-12-11 20:48
tk / Góra Kalwaria (KAI), mz

Muzeum poświęcone postaci o. Papczyńskiego, spowiednika m.in. króla Jana II Sobieskiego, gromadzi m.in. ryciny, przedmioty i księgi z nim związane. Wykorzystuje tez nowoczesny przekaz multimedialny.

Muzeum mieści się w domu księży marianów przy kościele Wieczerzy Pańskiej na Mariankach, gdzie spoczywa zmarły w 1701 r. o. Papczyński. Ekspozycja ukazuje jedną z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Polski: pisarza, patriotę, propagatora sprawiedliwości społecznej, znaczącego teologa, twórcę mariańskiej szkoły duchowości głęboko osadzonej w kulturze polskiej.

Ojciec Papczyński był założycielem Zgromadzenia Księży Marianów – to najstarsze istniejącym do dziś powstałe na ziemiach polskich męskie zgromadzenie zakonne. Dziś marianie działają w 18 krajach na wszystkich kontynentach.

Postać zakonnika ukazana jest na epoki poprzez jego wkład w formowanie duchowości m. in. Jana III Sobieskiego, nuncjusza apostolskiego Antonio Pignatellego, późniejszego Innocentego XII.

Dyrektor Muzeum, ks. Jan Rokosz MIC podkreśla, że na podręcznikach retoryki bł. o Papczyńskiego w szkołach pijarskich uczyły się pokolenia Polaków, m. in. ks. Stanisław Konarski - twórca idei powstania Komisji Edukacji Narodowej. Już Sejm koronacyjny Stanisława Augusta zwrócił się do Papieża w 1764 roku z prośbą o jego beatyfikację.

Ks. Rokosz przyznaje też, że o. Stanisław był przez wieki niedoceniany a nawet zapomniany, jednak dzisiaj na nowo jest odkrywany na świecie, zwłaszcza dzięki decyzji Benedykta XVII o jego beatyfikacji, która miała miejsce w 2006 roku a potem dzięki uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 31 marca 2011 roku. Uchwała ta mówi m.in., że bł. o. Papczyński jest godnym naśladowania wzorem Polaka oddanego sprawom Ojczyzny.

"Aktualność Jego moralnego i obywatelskiego nauczania uzasadnia przybliżenie postaci Ojca Stanisława współczesnemu pokoleniu Polaków, a szczególnie młodzieży. Senat Apeluje do środowisk oświatowych o popularyzacje postaci i dokonać Błogosławionego” – czytamy w uchwale.

Ekspozycja, podzielona na 9 stref tematycznych, gromadzi wszelkie muzealia, archiwalia i księgozbiory z nim związane, aby za pomocą najnowocześniejszych środków, spełnić zadanie postawione przez Senat Rzeczypospolitej – zaznacza ks. Rokosz.

– Historia Góry Kalwarii splata się z historią o. Papczyńskiego. Góra Kalwaria to marianie, a marianie to Góra Kalwaria – mówił podczas dzisiejszej uroczystości burmistrz miasta Dariusz Zieliński.

Z kolei ks. Paweł Naumowicz, prowincjał Zgromadzenia wskazywał, że jedną z głównych motywów posługi i nauczania o Papczyńskiego była troska o likwidowanie nierówności i wychodzić z Ewangelią do tych, którzy czują się opuszczeni i zmarginalizowani. – Dziś podobne wątki widzimy w nauczaniu papieża Franciszka – zaznaczył ks. Naumowicz, który jest też inicjatorem powstania Muzeum.

Wśród eksponatów znajdują się m.in. XVII-wieczne przedmioty i stroje codziennego użytku z okolic Podegrodzia – miejsca urodzenia Stanisława Papczyńskiego, szable i stroje z epoki.

Jednym z cenniejszych eksponatów jest napisany po polsku list króla Jana III Sobieskiego do Benedykta Pawła Sapiehy, podskarbiego wielkiego litewskiego z 1687 r., sygnowany pieczęcią koronną króla.

W Muzeum można też zobaczyć książkę należącą do o. Papczyńskiego, z jego autografem na stronie tytułowej oraz pozostałości habitu wyjęte z trumny podczas ekshumacji jego szczątków w XVIII w.

Ekspozycję przygotowywał zespół, który obok dyrektora Muzeum, ks. Jana Rokosza stanowili: ks. Jan Kosmowski, historyk Zgromadzenia, ks. Wojciech Skóra, rektor kościoła Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii oraz brat Andrzej Mączyński, wicepostulator spraw kanonizacyjnych.

Materiały do muzeum gromadzono przez kilka lat, korzystając m.in. a Archiwów Watykańskich i odnajdując cenne księgi m.in. w antykwariatach litewskich: w Wilnie i Kownie.

O. Stanisław Papczyński, założyciel zgromadzenia marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie. W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach.

Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy. 16 września 2007 roku w Licheniu miała miejsce beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego. Proces kanonizacyjny jest w toku.

O. Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców, pragnących potomstwa.

Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym istniejącym do dziś powstałym na ziemiach polskich, męskim zgromadzeniem zakonnym. Marianów spotkać można w kilkunastu krajach świata, m.in. - Brazylii, USA, na Filipinach, Kazachstanie, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem „Za Chrystusa i Kościół”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter