17 października
niedziela
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze (4-5 września)

Ocena: 4.9
798

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony odbędzie się na Jasnej Górze 4 i 5 września. Msza św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych sprawowana będzie w niedzielę, 5 września o godz. 11.00.

Fot. BP Jasna Góra, jasnagora.com

W sobotę, 4 września, w ramach dożynek w bazylice jasnogórskiej o 16.30 odbędzie się koncert „Pieśń o Ojczyźnie” Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. O godz. 19.00 Mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę rolników przewodniczyć będzie bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej. Apelem Jasnogórskim rozpocznie się nocne czuwanie.

W niedzielę wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel rozpoczną się od godz. 8.00. Płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe przywiezione przez rolników z różnych stron kraju zostaną pobłogosławione podczas Sumy dożynkowej, której w niedzielę 5 września o godz. 11.00 przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Wacława Depo.

Organizatorem rolniczego święta jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. To okazja do podziękowania rolnikom za ich pracę, poszanowanie dla tradycji i przywiązanie do wiary.

Jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzyszyć będzie 30. Krajowa Wystawa Rolnicza. W Alejach NMP, już od piątku, pojawią się wystawcy z całej Polski.

Modlitwy rolników na Jasnej Górze mają wielowiekową tradycję. Wśród pielgrzymek przybywających do Częstochowy grupy chłopskie były tradycyjnie najliczniejsze. Szczególnie liczne przybywały one w święta maryjne w sierpniu i wrześniu.

W 1981 r. w czasach „Solidarności” pierwsza niedziela września stała się dniem ogólnopolskiej pielgrzymki rolników indywidualnych. Przybywający z wszystkich stron dziękowali Maryi za zebrane plony.

Po 1990 r., pielgrzymka odbywa się w połączeniu z jasnogórskimi dożynkami.

Przeczytaj także: Dożynki w Poświętnem - 29 sierpnia

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 października

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły
Święto św. Łukasza, ewangelisty
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 10, 1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter