25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odpust i poświęcenie

Ocena: 0
1356

O katechezie służby oraz wadze jedności małżeńskiej i rodzinnej mówił podczas uroczystości ku czci Matki Bożej Loretańskiej bp Romuald Kamiński. Ordynariusz warszawsko-praski w trakcie spotkania w Loretto, na które przybyło kilkanaście tysięcy pielgrzymów, poświęcił nowo wybudowaną świątynię.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Tegoroczne uroczystości w Loretto były wyjątkowe, gdyż mija właśnie 90 lat od założenia przez bł. Ignacego Kłopotowskiego zgromadzenia sióstr loretanek i ich obecności nad Liwcem. Rocznica łączy się ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz trzydziestoleciem przybycia na loretański odpust pierwszej zorganizowanej grupy pielgrzymkowej, z dekanatu jadowskiego. Od tego czasu do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej na Jej święto corocznie przybywa coraz więcej pielgrzymów: pieszo, autokarami, rowerami, autem. W tym roku z diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji warszawskiej, diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej, płockiej, a nawet archidiecezji gdańskiej, przybyło – jak się szacuje – 13 tys. osób. Najdłużej, aż cztery dni, już trzeci rok z rzędu, szli pielgrzymi z Drohiczyna.

Najważniejszym wydarzeniem było poświęcenie i oddanie do użytku nowego kościoła. Eucharystia po raz pierwszy odbyła się nie przed sanktuarium z relikwiami bł. Ignacego Kłopotowskiego, ale w murach nowej świątyni, gdzie pomieściła się jedynie część uczestników odpustu. Pozostali mogli śledzić to, co dzieje się w środku, na telebimie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl

 

Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -