3 lipca
piątek
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odpust i poświęcenie

Ocena: 0
2225

O katechezie służby oraz wadze jedności małżeńskiej i rodzinnej mówił podczas uroczystości ku czci Matki Bożej Loretańskiej bp Romuald Kamiński. Ordynariusz warszawsko-praski w trakcie spotkania w Loretto, na które przybyło kilkanaście tysięcy pielgrzymów, poświęcił nowo wybudowaną świątynię.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Tegoroczne uroczystości w Loretto były wyjątkowe, gdyż mija właśnie 90 lat od założenia przez bł. Ignacego Kłopotowskiego zgromadzenia sióstr loretanek i ich obecności nad Liwcem. Rocznica łączy się ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz trzydziestoleciem przybycia na loretański odpust pierwszej zorganizowanej grupy pielgrzymkowej, z dekanatu jadowskiego. Od tego czasu do Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej na Jej święto corocznie przybywa coraz więcej pielgrzymów: pieszo, autokarami, rowerami, autem. W tym roku z diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji warszawskiej, diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej, płockiej, a nawet archidiecezji gdańskiej, przybyło – jak się szacuje – 13 tys. osób. Najdłużej, aż cztery dni, już trzeci rok z rzędu, szli pielgrzymi z Drohiczyna.

Najważniejszym wydarzeniem było poświęcenie i oddanie do użytku nowego kościoła. Eucharystia po raz pierwszy odbyła się nie przed sanktuarium z relikwiami bł. Ignacego Kłopotowskiego, ale w murach nowej świątyni, gdzie pomieściła się jedynie część uczestników odpustu. Pozostali mogli śledzić to, co dzieje się w środku, na telebimie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły
+ Święto św. Tomasza, apostoła
Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 117,1-2; J 20,24-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter