27 stycznia
poniedziałek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odchodzi kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej

Ocena: 0
1053

Przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, prawie 50-letni o. Pierbattista Pizzaballa odchodzi z funkcji pełnionej przez dwie kadencje.

2016-01-29 22:35 
ts (KAI) / Jerozolima, sg

Swoje doświadczenia podsumował w rozmowie z włoskim tygodnikiem katolickim „Famiglia Cristiana”.

Pochodzący z włoskiej Lombardii zakonnik jest drugim z najmłodszych kustoszów miejsc świętych w Ziemi Świętej w historii zakonu franciszkańskiego. Swój urząd objął w 2004 roku. Wcześniej ten znający biegle język hebrajski franciszkanin sprawował opiekę duszpasterską nad chrześcijanami hebrajskojęzycznymi w Jerozolimie.

Pierbattista Pizzaballa urodził się 21 kwietnia 1965 roku w Cologno al Serio w diecezji Bergamo. Studiował teologię w Rzymie i Jerozolimie; 15 września 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W wywiadzie dla „Famiglia Cristiana” o. kustosz pozytywnie ocenił stan dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Podkreślił, że stosunki te są dziś dojrzalsze i silniejsze niż w przeszłości. „Wprawdzie nie zawsze się lubimy, ale bez wątpienia pozytywny jest fakt, że możemy powiedzieć to sobie bez urazy” – stwierdził franciszkanin.

Jego zdaniem życie codzienne chrześcijan w Izraelu toczy się nie bez trudności. Zakonnik zwrócił uwagę np. na krytyczną sytuację szkół chrześcijańskich w tym kraju oraz na ograniczenia i zagrożenia wynikające z utrzymującego się konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Franciszkanie opiekują się i zarządzają katolickimi miejscami kultu w Ziemi Świętej od 1350 roku. Kustodia Ziemi Świętej jest autonomiczną prowincją zakonu. Obecnie skupia blisko 300 zakonników z 39 krajów, a na jej czele stoi kustosz jako „strażnik góry Syjon”. Wybiera go generalat zakonu, a wybór ten musi zatwierdzić papież.

Obecność franciszkanów w miejscach świętych i ich zaangażowanie misyjne przyczyniły się do rozwoju Kościoła lokalnego. Umożliwiło to także odrodzenie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w 1847. Zakon angażuje się w duszpasterstwo pielgrzymów, utrzymuje szkoły i ośrodki opieki socjalnej, a także aktywnie uczestniczy w życiu miejscowej parafii.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

 Zachowam wiecznie łaskę dla Dawida
Dziś w Kościele: piniedziałek, III tydzień zwykły, wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 5,1-7.10; Ps 89 (88),20.21-22.25-26; Mk 3,22-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -