30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odchodzi kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej

Ocena: 0
1077

Przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, prawie 50-letni o. Pierbattista Pizzaballa odchodzi z funkcji pełnionej przez dwie kadencje.

2016-01-29 22:35 
ts (KAI) / Jerozolima, sg

Swoje doświadczenia podsumował w rozmowie z włoskim tygodnikiem katolickim „Famiglia Cristiana”.

Pochodzący z włoskiej Lombardii zakonnik jest drugim z najmłodszych kustoszów miejsc świętych w Ziemi Świętej w historii zakonu franciszkańskiego. Swój urząd objął w 2004 roku. Wcześniej ten znający biegle język hebrajski franciszkanin sprawował opiekę duszpasterską nad chrześcijanami hebrajskojęzycznymi w Jerozolimie.

Pierbattista Pizzaballa urodził się 21 kwietnia 1965 roku w Cologno al Serio w diecezji Bergamo. Studiował teologię w Rzymie i Jerozolimie; 15 września 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W wywiadzie dla „Famiglia Cristiana” o. kustosz pozytywnie ocenił stan dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Podkreślił, że stosunki te są dziś dojrzalsze i silniejsze niż w przeszłości. „Wprawdzie nie zawsze się lubimy, ale bez wątpienia pozytywny jest fakt, że możemy powiedzieć to sobie bez urazy” – stwierdził franciszkanin.

Jego zdaniem życie codzienne chrześcijan w Izraelu toczy się nie bez trudności. Zakonnik zwrócił uwagę np. na krytyczną sytuację szkół chrześcijańskich w tym kraju oraz na ograniczenia i zagrożenia wynikające z utrzymującego się konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Franciszkanie opiekują się i zarządzają katolickimi miejscami kultu w Ziemi Świętej od 1350 roku. Kustodia Ziemi Świętej jest autonomiczną prowincją zakonu. Obecnie skupia blisko 300 zakonników z 39 krajów, a na jej czele stoi kustosz jako „strażnik góry Syjon”. Wybiera go generalat zakonu, a wybór ten musi zatwierdzić papież.

Obecność franciszkanów w miejscach świętych i ich zaangażowanie misyjne przyczyniły się do rozwoju Kościoła lokalnego. Umożliwiło to także odrodzenie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w 1847. Zakon angażuje się w duszpasterstwo pielgrzymów, utrzymuje szkoły i ośrodki opieki socjalnej, a także aktywnie uczestniczy w życiu miejscowej parafii.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter