24 sierpnia
sobota
Jerzego, Bartosza, Haliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odchodzi kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej

Ocena: 0
1025

Przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, prawie 50-letni o. Pierbattista Pizzaballa odchodzi z funkcji pełnionej przez dwie kadencje.

2016-01-29 22:35 
ts (KAI) / Jerozolima, sg

Swoje doświadczenia podsumował w rozmowie z włoskim tygodnikiem katolickim „Famiglia Cristiana”.

Pochodzący z włoskiej Lombardii zakonnik jest drugim z najmłodszych kustoszów miejsc świętych w Ziemi Świętej w historii zakonu franciszkańskiego. Swój urząd objął w 2004 roku. Wcześniej ten znający biegle język hebrajski franciszkanin sprawował opiekę duszpasterską nad chrześcijanami hebrajskojęzycznymi w Jerozolimie.

Pierbattista Pizzaballa urodził się 21 kwietnia 1965 roku w Cologno al Serio w diecezji Bergamo. Studiował teologię w Rzymie i Jerozolimie; 15 września 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W wywiadzie dla „Famiglia Cristiana” o. kustosz pozytywnie ocenił stan dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Podkreślił, że stosunki te są dziś dojrzalsze i silniejsze niż w przeszłości. „Wprawdzie nie zawsze się lubimy, ale bez wątpienia pozytywny jest fakt, że możemy powiedzieć to sobie bez urazy” – stwierdził franciszkanin.

Jego zdaniem życie codzienne chrześcijan w Izraelu toczy się nie bez trudności. Zakonnik zwrócił uwagę np. na krytyczną sytuację szkół chrześcijańskich w tym kraju oraz na ograniczenia i zagrożenia wynikające z utrzymującego się konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Franciszkanie opiekują się i zarządzają katolickimi miejscami kultu w Ziemi Świętej od 1350 roku. Kustodia Ziemi Świętej jest autonomiczną prowincją zakonu. Obecnie skupia blisko 300 zakonników z 39 krajów, a na jej czele stoi kustosz jako „strażnik góry Syjon”. Wybiera go generalat zakonu, a wybór ten musi zatwierdzić papież.

Obecność franciszkanów w miejscach świętych i ich zaangażowanie misyjne przyczyniły się do rozwoju Kościoła lokalnego. Umożliwiło to także odrodzenie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w 1847. Zakon angażuje się w duszpasterstwo pielgrzymów, utrzymuje szkoły i ośrodki opieki socjalnej, a także aktywnie uczestniczy w życiu miejscowej parafii.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 sierpnia

"Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: «Widziałem cię pod drzewem figowym»? Zobaczysz jeszcze więcej niż to."

Dziś w Kościele: sobota, XX tydzień zwykły
+ święto św. Bartłomieja, apostoła 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ap 21,9b-14; Ps 145,10-13ab.17-18; J 1,45-51
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -