19 kwietnia
poniedziałek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody wielkanocne w Polsce

Ocena: 0
446

Dzisiejsza noc Zmartwychwstania pozwala nam spojrzeć inaczej na to wszystko, co przeżywamy

fot. Jakub Troszczyński/Biuro Prasowe DWP

NA WARSZAWSKIEJ PRADZE

– Wybrzmiała dziś prawda: Chrystus zmartwychwstał. Gdybyśmy chcieli ocenić wagę tych dwóch słów, to powinniśmy zapamiętać, że większej wiadomości świat nie ogłosił i nie ogłosi – powiedział podczas uroczystej Mszy Świętej Wigilii Paschalnej bp Romuald Kamiński. Ordynariusz warszawsko-praski przewodniczył wieczornej liturgii w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze.

Pasterz diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że pragnieniem Boga jest, żeby wszyscy ludzie byli święci. „Świętymi bądźcie, bo i Ja jestem Święty”. – Drodzy moi, patrząc na to wydarzenie zbawcze Pana Jezusa, czasami zadajemy sobie pytanie, jak najlepiej odpowiedzieć Bogu, z czego by się cieszył, po czym by poznał, że zrozumieliśmy ten Jego niezwykły wysiłek. Otóż w sposób bardzo prosty. Jeśli dobry, gorliwy robotnik wykonuje jakąś pracę, to czego on pragnie? Żeby ten jego wysiłek, te jego talenty były potem wykorzystane. A tutaj trzeba powiedzieć jeszcze bardziej: nie może być zmarnowany owoc nauczania, cierpienia, śmierci i Zmartwychwstania Zbawiciela. Byłoby to pogardzeniem niemającym oceny, a jednocześnie tragiczną przegraną każdego z nas – podkreślał w homilii bp Kamiński.

W Niedzielę Zmartwychwstania pasterz Kościoła warszawsko-praskiego przewodniczył Mszy Świętej rezurekcyjnej w parafii MB Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie.

 

W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

Dzisiejsza noc Zmartwychwstania pozwala nam spojrzeć inaczej na to wszystko, co przeżywamy – powiedział bp Rafał Markowski podczas liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze św. Jana w Warszawie. Podkreślił, że dzięki jedności z Chrystusem człowiek może odmienić swoje życie i wpływać na przemianę świata.

Bp Markowski wskazywał, że chrześcijanin patrzy dziś na siebie, na swoich bliskich oraz na Kościół i świat z perspektywy Zmartwychwstania Chrystusa. Zauważył przy tym, że w świecie nie brakuje podziałów, ludzkich słabości, a także kryzysów w łonie samego Kościoła i poza nim. – Pandemia, którą przeżywamy, dotyka świat cierpieniem, utratą poczucia bezpieczeństwa i dramatycznym pytaniem: co dalej? – mówił warszawski biskup pomocniczy. – Jest jeszcze ten szczególny wymiar, niewidoczny dla oczu – wymiar naszej jedności z Chrystusem, wymiar naszego życia nadprzyrodzonego, dzięki któremu jesteśmy w stanie pokonać podziały, kryzysy i uporać się ze swoją słabością i zmieniać oblicze tego świata – stwierdził bp Markowski. Dodał, że wszystko zależy od tego, czy człowiekowi będzie towarzyszyła głęboka wewnętrzna motywacja i pragnienie jedności z Chrystusem.

– Niech ta noc Zmartwychwstania odmienia nas samych, naszych bliskich, Kościół, naszą ojczyznę i cały świat – zakończył swoją homilię bp Rafał Markowski.

 

WE WŁOCŁAWKU

„Powiedz ludziom, niech więcej nie płaczą, dwa dni leżałem w grobie. I dziś zmartwychwstałem” – słowami z wiersza Jana Lechonia „Wielkanoc” zwrócił się do wiernych na zakończenie Wigilii Paschalnej 3 kwietnia w katedrze włocławskiej bp Wiesław Mering, który przewodniczył uroczystej liturgii nocy Zmartwychwstania Pańskiego. – To do nas skierowane są te słowa. (…) Z tą wiarą w Zmartwychwstałego udajmy się do naszych domów i pamiętajmy: niebo i ziemia przeminą, ale Jego słowa nie przeminą – mówił hierarcha.

Tegoroczna liturgia Wigilii Paschalnej z powodu kolejnego roku obostrzeń sanitarnych spowodowanych pandemią koronawirusa miała nieco inny niż zazwyczaj przebieg. Uczestniczyła w niej limitowana grupa wiernych, obrzędom nie towarzyszył śpiew chóru. Na zakończenie nie odbyła się tradycyjna procesja rezurekcyjna. Homilię wygłosił rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku ks. prał. Jacek Szymański.

 

W POZNANIU

Zmartwychwstały Chrystus jest początkiem i źródłem nowego życia dla wszystkich ludzi. Jezus nie tylko obejmuje modlitwą swoich uczniów, ale ponadto obiecuje im: Ja żyję i wy żyć będziecie – mówił podczas liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Msza św. rezurekcyjna była transmitowana przez Telewizję Polską. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił sakramentu chrztu siedmiorgu dorosłym. Podkreślił, że przygotowywali się oni do duchowego zmartwychwstania, do przebudzenia duchowego. Przewodniczący episkopatu rozważał w homilii wielkanocnej tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa, duchowego i cielesnego zmartwychwstania chrześcijanina. – Pusty grób oraz chrystofanie to dwojakiego rodzaju świadectwo zmartwychwstania, jakie pozostawiły nam cztery Ewangelie. Z nowotestamentalnych źródeł wynika, że wiara w zmartwychwstanie od samego początku jest przekonaniem opartym na rzeczywistym wydarzeniu. Nie jest mitem czy ideą wymyśloną przez apostołów lub stworzoną przez wspólnotę zgromadzoną w Jerozolimie wokół apostołów – zauważył abp Gądecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Poniedziałek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter