2 lipca
czwartek
Jagody, Urbana, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody w Fatimie po raz pierwszy bez wiernych

Ocena: 0
241

W Fatimie w Portugalii zakończyły się w środę uroczystości 103. rocznicy rozpoczęcia objawień maryjnych. Z powodu epidemii koronawirusa po raz pierwszy w historii sanktuarium zostało zamknięte dla pielgrzymów, jednak od wtorkowego wieczora gromadziły się wokół niego setki wiernych.

fot. PAP/EPA/PAULO NOVAIS

Rozpoczętym we wtorek uroczystościom przewodniczył biskup diecezji Leiria-Fatima kardynał Antonio Marto, który wielokrotnie wspominał, że władze kościelne nie mogły udostępnić pielgrzymom tego miejsca kultu z powodu ryzyka zakażeń koronawirusem. “Sanktuarium jest po raz pierwszy zamknięte z powodu ryzyka nowych zakażeń” - dodał.

Biskup przypomniał, że władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej wzywały wcześniej wiernych do pozostania w domach i modlitwy będącej formą duchowego pielgrzymowania do Fatimy. Przypomniał, że dzięki przekazom telewizyjnym i radiowym katolicy nie stracili jednak możliwości śledzenia uroczystości odbywających się w sanktuarium.

Na zakończenie uroczystości kard. Marto pobłogosławił wiernych w kilku językach, w tym po polsku, a także zwrócił się z apelem do dzieci o modlitwę o ustanie epidemii. “Proszę was, abyście codziennie odmawiały przynajmniej trzy modlitwy Zdrowaś Maryjo” - powiedział kard. Marto.

W uroczystościach na terenie sanktuarium fatimskiego brało udział około 40 osób, głównie duchownych, członków asysty liturgicznej oraz ekip telewizyjno-radiowych.

W związku z odbywającymi się w Fatimie uroczystościami portugalskie media przypominają, że epidemia zbiega się w czasie ze 100-leciem śmierci Hiacynty Marto, jednej z trojga małych pasterzy, którzy uczestniczyli w objawieniach maryjnych w 1917 roku. Dziewczynka zmarła na grypę hiszpankę, która zdziesiątkowała wówczas Portugalię i inne kraje Europy.

Hiacynta Marto oraz jej brat Franciszek zostali w 2000 roku ogłoszeni błogosławionymi przez Jana Pawła II podczas jego wizyty w Fatimie. Kanonizacja portugalskich dzieci odbyła się również w tym sanktuarium podczas Mszy, którą odprawił 13 maja 2017 roku papież Franciszek.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Franciszkowi, Hiacyncie oraz ich kuzynce Łucji przez sześć kolejnych miesięcy ukazywała się Maryja prosząc o przekazanie ludzkości wezwania do modlitwy, pokuty i nawrócenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły
+ dzień powszedni
Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 7,10-17; Ps 19,8-11; Mt 9,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter