14 listopada
czwartek
Rogera, Serafina, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowa diecezja greckokatolicka na Ukrainie

Ocena: 0
1221

Papież Franciszek udzielił 11 grudnia zgody na postanowienie Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w sprawie utworzenia w jego ramach eparchii (diecezji) kamieniecko-podolskiej z siedzibą w Chmielnickim.

2015-12-11 14:11
kg (KAI) / Watykan/Kijów, mz

Powstała ona z części archieparchii tarnopolsko-zborowskiej, będącej zarazem stolicą metropolii o tej samej nazwie i będzie wchodziła w skład tej ostatniej.

Zgodnie z wielowiekową praktyką Kościołów wschodnich, również tych katolickich, tzn. uznających nad sobą zwierzchność papieża, i potwierdzoną przez Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich, Synody Biskupie tych Kościołów mają prawo samodzielnie wybierać swych biskupów i tworzyć swe struktury organizacyjne, które jednak później musi zatwierdzić Biskup Rzymu. I właśnie w myśl tych zwyczajów i przepisów Synod Biskupów UKGK utworzył niedawno wspomnianą eparchię kamieniecko-podolską a obecnie decyzję te zatwierdził papież.

Do czasu powołania oddzielnego biskupa dla nowo powstałej jednostki kościelnej zwierzchnik UKGK arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk mianował jej administratorem metropolitę tarnopolsko-zborowskiego Wasyla Semeniuka.

Obradujący we wrześniu 2003 Synod Biskupów UKGK utworzył metropolie, skupiające po kilka eparchii. Metropolia tarnopolsko-zborowska powstała 22 grudnia 2011 i dotychczas w jej skład wchodziły archieparchia o tej samej nazwie i eparchia buczacka, a od dziś dochodzi do tego nowa jednostka.

Obecnie UKGK dzieli się na 3 metropolie i podlegających im 3 archieparchie i 6 eparchii oraz arcybiskupstwo większe kijowsko-halickie z 5 egzarchatami archieparchialnymi. Istnieje ponadto niezależna eparchia mukaczewska, podlegająca bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

Na Ukrainie istnieje już od 22 września 1918 łacińska diecezja kamieniecko-podolska, dziedzicząca tradycje starszego biskupstwa o tej samej nazwie z XIV wieku, które później przechodziło różne koleje i odrodziło się w 1918. Po II wojnie światowej przez kilkadziesiąt lat diecezja ta była nieobsadzona i dopiero w styczniu 1991 Jan Paweł II mógł mianować dla niej nowego biskupa. Od 4 maja 2002 urząd ten pełni 66-letnie obecni bp Leonid M. Dubrawski OFM.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 listopada

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.
Dziś w Kościele:
+ czwartek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie dowolne bł. Marii Luizy Merkert, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 7,22-8,1; Ps 119,89-90.91.130.135.175; Łk 17,20-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -