26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niezwykłe odkrycie na warszawskim Tarchominie

Ocena: 0
325

Kościół św. Jakuba Apostoła na warszawskim Tarchominie szczycący się ponad 500-letnią historią odkrywa przed swoimi wiernymi kolejne tajemnice. Podczas trwających tam prac konserwatorskich natrafiono na szczątki pięcioletniego Ignacego z Ossolińskich. 22 września w podziemiach świątyni otwarto kryptę ofiarowaną pamięci rodziny. 

Fot. Rafał Laszuk

— Na początku XVIII wieku dobra tarchomińskie zostają objęte przez rodzinę Ossolińskich. Franciszek Maksymilian jest prywatnym sekretarzem monarchy Augusta II i ma ogromny wpływ na kształt polityki.— mówił podczas swojej homilii ks. bp Michał Janocha. Wskazał na ogromne zasługi rodziny, odbudowany przez nich kościół, postawienie dworu i pałacu, gdzie obecnie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Głos zabrała także archeolog dr hab. Anna Drążkowska z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. — Znaleźliśmy tylko kilka kości, które mogły należeć do Ignacego Ossolińskiego. Były to kości dziecka pięcioletniego. Pozostałe zakopane w piasku pod posadzką schowaliśmy w ossuarium, czyli skrzyni służącej do gromadzenia szczątek.

Za przybycie podziękował gościom proboszcz parafii ks. Andrzej Kowalski. Zachęcił także wiernych do obejrzenia wystawy poświęconej pamięci małego Ignacego i odwiedzania krypty.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter