14 listopada
czwartek
Rogera, Serafina, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niezwykłe odkrycie na warszawskim Tarchominie

Ocena: 0
206

Kościół św. Jakuba Apostoła na warszawskim Tarchominie szczycący się ponad 500-letnią historią odkrywa przed swoimi wiernymi kolejne tajemnice. Podczas trwających tam prac konserwatorskich natrafiono na szczątki pięcioletniego Ignacego z Ossolińskich. 22 września w podziemiach świątyni otwarto kryptę ofiarowaną pamięci rodziny. 

Fot. Rafał Laszuk

— Na początku XVIII wieku dobra tarchomińskie zostają objęte przez rodzinę Ossolińskich. Franciszek Maksymilian jest prywatnym sekretarzem monarchy Augusta II i ma ogromny wpływ na kształt polityki.— mówił podczas swojej homilii ks. bp Michał Janocha. Wskazał na ogromne zasługi rodziny, odbudowany przez nich kościół, postawienie dworu i pałacu, gdzie obecnie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Głos zabrała także archeolog dr hab. Anna Drążkowska z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. — Znaleźliśmy tylko kilka kości, które mogły należeć do Ignacego Ossolińskiego. Były to kości dziecka pięcioletniego. Pozostałe zakopane w piasku pod posadzką schowaliśmy w ossuarium, czyli skrzyni służącej do gromadzenia szczątek.

Za przybycie podziękował gościom proboszcz parafii ks. Andrzej Kowalski. Zachęcił także wiernych do obejrzenia wystawy poświęconej pamięci małego Ignacego i odwiedzania krypty.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 listopada

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.
Dziś w Kościele:
+ czwartek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie dowolne bł. Marii Luizy Merkert, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 7,22-8,1; Ps 119,89-90.91.130.135.175; Łk 17,20-25
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -