2 lipca
sobota
Jagody, Urbana, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemiecki metropolita prawosławny: wojna na Ukrainie jest katastrofą dla prawosławia

Ocena: 0
199

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie stanowi „bezprecedensowe nieszczęście” dla Kościoła prawosławnego. Podkreślił to w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Bonn grecko-prawosławny metropolita Augoustinos (Labardakis). Przewodniczący Konferencji Biskupów Prawosławnych w Niemczech uważa, że w tym kraju, gdzie parafie zawsze były wielonarodowościowe, „pojawienie się dosłownie wojującego nacjonalizmu jest zagrożeniem i katastrofą”.

Fot. Wikipedia - metropolita Augoustinos (Labardakis)

 Oprócz praktycznej pomocy wielu parafii dla ukraińskich potrzebujących i uchodźców, najważniejszym aktualnie zadaniem jest zapewnienie, „aby w czasie ich pobytu tutaj również w Kościele czuli się jak w domu”. „Wydaje się, że nie jest to możliwe w wielu parafiach Patriarchatu Moskiewskiego”, powiedział metropolita Augoustinos.

- Kościół prawosławny w różnych jego sferach odczuł również w dużym stopniu skutki pandemii wirusa Covid 19 - przypomniał metropolita. Ograniczenia życia kościelnego, które dotyczyły także innych Kościołów i wspólnot religijnych, nie wpłynęły dobrze na duchowość wiernych, a ograniczenia dotyczące udziału wiernych w nabożeństwach oraz wydarzeniach religijnych spowodowały „znaczne zachwianie równowagi finansowej” w sytuacji, gdy Kościół finansowany jest głównie z ofiar wiernych.

Metropolita Augoustinos wygłosi kazanie 25 maja w Stuttgarcie podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego otwierającego „Katholikentag”, zjazd niemieckich katolików. W rozmowie z KNA podkreślił, że osobista obecność na tych ważnych wydarzeniach kościelnych zawsze była dla niego bardzo ważna. - To jest ekumenizm, że tak powiem, wykraczający poza dyplomację kościelną czy dokumenty z tezami teologicznymi - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Prawosławnych w Niemczech.

Przyznał, że „uczestniczenie w «Katholikentagu» wzbogaca doświadczenie ekumeniczne" i wyraził przekonanie, że "nie mamy przyszłości bez empatycznego poznania naszych chrześcijańskich braci i sióstr i że spoczywa na nas troska o to poznanie innych”.

Według najnowszych obliczeń w Niemczech żyje około trzech milionów wyznawców prawosławia. Ich liczba znacznie wzrosła w ostatnich latach na skutek migracji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Będę słuchał tego, *
co Pan Bóg mówi:

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter