19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie samymi studiami żyje student

Ocena: 0.255
1932

Pogłębić relacje z Bogiem i innymi ludźmi, wziąć udział w ciekawej konferencji lub kursie, spędzić miło wolny czas. W warszawskich duszpasterstwach akademickich każdy student znajdzie coś dla siebie.

fot. DA Arka

DA ARKA

Duszpasterstwo akademickie Arka ma za sobą wiele lat różnorodnych doświadczeń. Tradycja spotkań i inicjatyw trwa od lat 60. XX wieku, ale obecnie sytuacja jest wyjątkowa. – Pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie dziedziny życia, także na planowanie zadań formacyjnych i duszpasterskich – mówi ks. dr hab. Jacek Grzybowski, duszpasterz DA Arka. – Mimo epidemicznych trudności, chcemy w tym roku rozpocząć rok akademicki Mszą świętą pod przewodnictwem bp. Michała Janochy. 4 października o godz. 19.30 w par. Nawrócenia św. Pawła na Grochowie, ul. Kobielska 10, usłyszymy wykład bp. Janochy na temat znaczenia sztuki sakralnej w naszej kulturze – dodaje.

Duszpasterz ma nadzieję, że DA Arka będzie mogła kontynuować SAD-y, czyli studencko-arkowe dysputy, planować przedstawienia wraz z grupą teatralną, organizować: Spotkania Grupy Męskiej, Arkowe Spotkania Kobiet, Spotkania dla Małżeństw. – Weekend formacyjny odbył się we wrześniu w Niepokalanowie, planujemy Oazowe Spotkania Postformacyjne, oczywiście będziemy spotykać się co tydzień na Mszy św. akademickiej o godz. 19.30 w dolnym kościele w par. Nawrócenia św. Pawła. Zapraszamy zawsze do scholii i służby liturgicznej, a przede wszystkim do wspólnotowego przeżywania Eucharystii. Nie wiem, jak będzie z wyjazdem na Taizé w związku z pandemią, ale zostało jeszcze trochę czasu, by podjąć decyzje o noworocznym wyjeździe tam albo alternatywnie w inne miejsce – relacjonuje ks. Jacek Grzybowski. Duszpasterstwo ofertę kieruje do młodych ludzi w wieku od 15 do 35 lat.

 


DA ŚW. ANNA

– Tym, co wyróżnia nasze duszpasterstwo jest wspólnotowy misz-masz: jesteśmy różnymi ludźmi, o różnych pasjach i zainteresowaniach, z różnymi drogami do świętości. Dlatego miejsce u nas znajdą, zarówno fani muzyki liturgicznej, jak i ludzie rozmiłowani w tematach modlitwy wstawienniczej – zachęca na fanpage’u na Facebooku Duszpasterstwo św. Anny.

W ramach duszpasterstwa, przy kościele na Krakowskim Przedmieściu 68, działa wspólnota muzyczna Brighter Day, czyli chór akademicki, śpiewający muzykę liturgiczną, Fides et Ratio – wspólnota oparta na rozumowym i naukowym spojrzeniu na wiarę, lektorzy – wspólnota liturgicznej służby ołtarza (tylko dla mężczyzn), grupa studencka Oblubienica, działająca w ramach Odnowy w Duchu Świętym. Dla osób po studiach istnieje także wspólnota charyzmatyczna – Kyrios. Działa także Ruch Światło-Życie, który jest wspólnotą dla studentów i osób po studiach. Ciekawą propozycją w nowym roku akademickim będą spotkania w SKMA – Stowarzyszeniu Katolickiej Młodzieży Akademickiej. DA św. Anny organizuje Spotkania dla Studentek, w ramach wspólnoty pomagającej w odkrywaniu kobiecości w Bożym zamyśle, funkcjonuje również wspólnota Drogi Neokatechumenalnej. DA św. Anny spotyka się także podczas cyklicznych wydarzeń m.in.: Gorączki Piątkowych Nocy, Czuwania Modlitewnego, nabożeństwa akademickiej Drogi Krzyżowej.

 


DA DĄB

Duszpasterstwo Akademickie Dąb funkcjonuje przy sanktuarium narodowym św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61. Osoby z „dębowych” wspólnot przychodzą do tego miejsca często zupełnie bez okazji, żeby wypić herbatę, posiedzieć w kaplicy, pouczyć się, odpocząć, spotkać się z kimś. – Myślimy o rekolekcjach na dobry początek, tak jak było to w ubiegłych latach – mówi o. Grzegorz Lojtek SJ, duszpasterz akademicki Dębu. – Będziemy uczestniczyć, pod koniec października, w inicjatywie zaproponowanej przez archidiecezję warszawską, polegającej na zapoznaniu maturzystów z duszpasterstwami akademickimi. Planujemy modlitwę o dobre zdanie matury i rozeznanie decyzji. Proponujemy w duszpasterstwie zakorzenienie w duchowości ignacjańskiej. Nasza oferta jest skierowana do tych, którzy chcieliby znaleźć swój sposób modlitwy Pismem Świętym, kanonami Taizé, modlitwy charyzmatycznej oraz odkryć swój sposób spotkania z Bogiem. Co roku organizujemy akademickie rekolekcje w życiu codziennym, które są propozycją miesięcznych ćwiczeń duchowych każdego dnia i rozmów z osobą towarzyszącą – zachęca o. Lojtek.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter