21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Najmniejszy kościół na Pradze

Ocena: 4.7
1226

Warszawska Praga jest dzielnicą, która wśród swoich uliczek skrywa wiele zabytkowych kamienic i innych budynków.

fot. Aleksandra Plichta

Kaplica rzymskokatolicka św. Wojciecha znajduje się na legendarnej praskiej ulicy, uchodzącej kiedyś za najniebezpieczniejszą w Polsce – Brzeskiej. Wzniesiona została po 1900 r., jako niewielka parterowa budowla, z wejściem od strony ul. Markowskiej. Ten wolnostojący budynek oznaczono po 1897 r. na planach inż. Williama Lindleya. Wówczas także na obiekt naniesiono kontur kaplicy, związanej najprawdopodobniej z posługą Zgromadzenia Panien Kanoniczek w szpitalu Kolei Skarbowych Nadwiślańskich, w którym uprzednio mieścił się gmach Szkoły Technicznej Drogi Żelaznej Warszawsko-Terespolskiej. Kaplica została wzniesiona z uwagi na potrzeby duchowe pacjentów i personelu szpitala oraz działalność szpitalnego domu pogrzebowego. Później troszczyli się o nią księża pallotyni.

Swoją formą kaplica nawiązuje do architektury neogotyckiej, z zamkniętymi łukiem ostrym otworami okiennymi i wejściem, stromym dwuspadowym dachem z sygnaturką i schodkowymi fryzami. Jednonawowa przestrzeń posiada czytelne elementy historycznej konstrukcji więźby dachowej oraz wystroju. Wraz ze szpitalem została ona wpisana przez mazowieckiego konserwatora zabytków do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

Powierzchnia kaplicy wynosi jedynie ok. 30 mkw. W środku może się zmieścić około 20–25 osób. Przetrwała II wojnę światową, dlatego zachowała swój niepowtarzalny klimat i urok dawnej Pragi. W jej wnętrzu znajduje się wizerunek Matki Bożej Stolicy Mądrości, a także ikona św. Karola de Foucald, którą ofiarowali kaplicy Mali Bracia Jezusa, mieszkający na ul. Brzeskiej od lat 90. ubiegłego wieku. W otworach okiennych absydy i ściany bocznej znajdują się proste kolorowe witraże.

Kaplica funkcjonuje nieprzerwanie od swojego powstania, czego nie zakłóciły nawet działania wojenne. Najświętszy Sakrament obecny jest w tabernakulum od samego początku. Sytuacji nie zmieniła likwidacja szpitala w roku 2013.

Tuż obok kaplicy mieści się Stolica Mądrości, czyli klub dla rodzin działający w ramach Caritas diecezji warszawsko-praskiej. Zrzesza mieszkańców Warszawy i okolic, a w szczególności Pragi, pragnących mądrego wychowania dzieci i młodzieży, wspierających się nawzajem i poszukujących dobrych inicjatyw. W kaplicy bije „serce” Stolicy Mądrości – mówi sprawujący w niej na co dzień Mszę świętą duszpasterz klubu ks. Konrad Hasior.

Prawie 30 lat temu o kaplicę zaczęło troszczyć się pewne małżeństwo, Lech i Maria. Nie tylko sprzątali w niej czy wymieniali kwiaty, lecz także zakupili wyświetlacz pieśni i krzyż ołtarzowy. Pokryli również sporą część kosztów drogi krzyżowej, wykonanej staraniem ostatniego z posługujących tu pallotynów, ks. Przemysława Krakowczyka. Stacje poświęcił bp Romuald Kamiński w listopadzie 2020 r.

Kaplicę można obejrzeć od środka po uprzednim kontakcie z ks. Konradem Hasiorem. Można też wziąć udział w nabożeństwie odprawianym tam w dni powszednie i w niedziele według programu zamieszczonego obok. Poza nabożeństwami kaplica jest zamknięta.

Msze święte w kaplicy odprawiane są w niedziele o godz. 10.00, 11.30 i 15.00, w poniedziałki o godz. 19.30, od wtorku do soboty zaś o godz. 7.00.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy odbywa się w poniedziałki po Mszy świętej i trwa do godz. 21.00. Szczegółowe informacje dostępne są na www.brzeska12.pl/nabozenstwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter