8 lipca
środa
Edgara, Elzbiety, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moskwa: otwarty proces beatyfikacyjny Friedricha Josepha Haasa

Ocena: 0
998

W moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP 9 stycznia wieczorem uroczyście otwarto diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego lekarza Friedricha Josepha Haasa.

2016-01-12 22:41
W. Raiter, Moskwa/ rv / Moskwa, mz

Ten Niemiec, nazywany przez Rosjan Fiodorem Piotrowiczem, przybył do Moskwy w pierwszej połowie XIX wieku i był tam znany jako święty katolicki lekarz biednych.

W 2011 r. watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych przekazała pełnomocnictwa do przeprowadzenia wstępnej fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego dr. Haasa z archidiecezji kolońskiej, w której znajduje się jego rodzinne miasteczko Bad-Munsteraifel, do archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. 6 grudnia ub.r. moskiewski ordynariusz abp Paolo Pezzi wydał dekret intencyjny o otwarciu procesu beatyfikacyjnego.

Po upływie miesiąca na sobotniej Mszy 9 stycznia dokonano uroczystego aktu otwarcia procesu beatyfikacyjnego. W homilii abp Pezzi przypomniał najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do tego dnia. Podkreślił przy tym zasługi kard. Joachima Meisnera z Koloni i swojego poprzednika abp. Tadeusza Kondrusiewicza.

Na sesji inaugurującej proces beatyfikacyjny wyznaczano członków trybunału archidiecezjalnego: postulatora, przedstawiciela arcybiskupa na procesie, promotora wiary i notariusza. Członkowie trybunału na czele z abp. Paolo Pezzim złożyli przysięgę wierności wyznaczonej im posłudze i zachowania tajemnicy procesowej.

Proces beatyfikacyjny dr. Haasa jest pierwszym takim wydarzeniem w archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 lipca

Środa, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera
Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 10,1-3.7-8.12; Ps 105, 2-7; Mt 10,1-7
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter