29 października
czwartek
Euzebii, Wioletty, Felicjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka Boża Łaskawa, Patronka Stolicy i Strażniczka Polski!

Ocena: 0
954

9 maja obchodzimy Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki Stolicy i Strażniczki Polski. W XVII w. dzięki Najświętszej Maryi Pannie ustała epidemia w Warszawie i na Mazowszu, a w 1920 roku Matka Boża ocaliła Polskę od nawałnicy bolszewickiej. Jest naszą Opiekunką, Orędowniczką, danym przez Boga ratunkiem!

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej upamiętnia wydarzenia z 1652 roku. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat Warszawy z inicjatywy rektora kolegium pijarów, ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta. Po ustaniu epidemii podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski. Po sześciu latach król Jan Kazimierz obrał Maryję Królową Polski.

Ikona Matki Bożej Łaskawej, która znajduje się w Sanktuarium na Starym Mieście jest pierwszym w Polsce obrazem, na który nałożono korony. Odbyło się to 24 marca 1651 roku. Decyzją papieża Innocentego X święto "Mater Gratiarum Varsaviensis" ustanowiono wówczas na drugą niedzielę maja. Papieskie korony wizerunek Maryi uzyskał dopiero w roku 1973.

W XVII wieku na Mazowszu nie było chyba domu bez malowanego czy drukowanego obrazka Wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia.

Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!”. Wiadomo było bowiem, że oddawanie czci Maryi Łaskawej jest „przepowiednią szczęśliwego prognostyku w przyjściu do zwycięstwa

- pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”. I dodaje: „bez specjalnej zachęty do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”.
>> Matka Boża Łaskawa chroni Warszawę od zarazy - Ewa J. P. Storożyńska

Swoją miłość do Polski Najświętsza Maryja Panna potwierdziła jeszcze wieloma cudami, z których najsłynniejszy to Cud nad Wisłą. Był to rok 1920, nawałnica bolszewicka zbliżała się do Warszawy, liczebnie nie do odparcia. 6 sierpnia wyniesiono na pl Zamkowy obraz Matki Bożej Łaskawej i relikwie św. Andrzeja Boboli oraz Władysława z Gielniowa. Rozpoczęto procesje przebłagalne, modlitwy. I stał się cud: 15-go sierpnia Matka Boża Łaskawa ukazała się nad wojskami bolszewickimi i przeraziła je. Inwazja bolszewicka na chrześcijańską Europę została powstrzymana.

Zawierz się Maryi

Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże, bo nie tylko jest najlepszą z Matek, ale ma MOC

-  czytamy w książce słowa współautora ks. Józefa Bartnika.

„Spróbujcie szczerze opowiedzieć Jej o wszystkich swoich bolączkach, problemach, sekretnych oczekiwaniach i niespełnionych marzeniach. Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże”. I dodaje: „otrzymywałem zdumiewające świadectwa pomocy Maryi w beznadziejnych – po ludzku sądząc – sytuacjach. Ilość świadectw sprawiła, że uznałem za celowe wprowadzenie oficjalnych zawierzeń. Od wielu lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8.30 podczas Mszy Świętej do Niepokalanego Serca Maryi wspólnie odmawialiśmy Akt zawierzenia”.

Od dwóch lat mężczyźni spotykali się w Męskim Różańcu na ulicach polskich miast, by zawierzać siebie i swoje rodziny Matce Bożej. Odkąd zapanowała epidemia w duchu pokuty i wynagradzania podejmują przed każdą pierwszą sobotą trzydniowy post o chlebie i wodzie. Modlą się na różańcu i dają świadectwo swojej wiary.

Z okazji uroczystości Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki Stolicy, w sobotę 9 maja o godz. 7.00, w kościele konkatedralnym na Kamionku, Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Mszę św. odprawił bp Romuald Kamiński, ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej. >> Eucharystia o opiekę NMP Łaskawej dla Warszawy

W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie w tym uroczystym dniu Mszę św. o godz. 20.00 będzie sprawował bp Michał Janocha. W tym roku nie będzie procesji z figurą Najświętszej Maryi Panny.

Tegoroczne obchody ze względu na epidemię będą skromne.

Zgodnie z zaleceniami władz, mówiącymi, że jedna osoba może przebywać na 15 metrach kwadratowych, w świątyni będzie mogło wziąć udział w nabożeństwach 40 osób. Nie odbędzie się także procesja z zabytkową figurą Matki Bożej Łaskawej z XVII wieku.

- poinformował PAP kustosz sanktuarium o. Lesław Ptak SJ.

Tradycyjnie pochód wychodził z sanktuarium przechodząc wzdłuż wewnętrznych murów obronnych Starego Miast ulicami: Świętojańską w kierunku Placu Zamkowego, okrążał Kolumnę Zygmunta, potem ulicą Piwną, Piekarską, Rycerską, Wąski Dunaj, Szeroki Dunaj, Krzywe Koło, Rynek Starego Miasta, Jezuicką, Plac Zamkowy i Świętojańską wracał do Sanktuarium.

W sierpniu będziemy obchodzić 100. rocznicę „Cudu Nad Wisłą” i z tej okazji przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie stanie pomnik-wotum za zjawienie się Maryi i pomoc w obronie Warszawy w 1920 roku. Każdy, kto chciałby podziękować Bogu i naszej Matce, Strażniczce Polski, za obfitość wyproszonych łask może to zrobić, wpłacając cegiełkę na budowę tego dzieła.

Szczegóły na stronie diecezja.info.pl/1920

>> Matka Boża Łaskawa w Radzyminie

>> Procesja figury Matki Bożej Łaskawej w Warszawie - 9 maja

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Przyobleczcie pełną zbroję Bożą.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 6,10-20; Ps 144,1b-2.9-10; Łk 13,31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter