8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódź przypłynęła do Gniezna!

Ocena: 0
624

Wielkimi krokami zbliża się jubileusz stulecia diecezji łódzkiej. Z tej okazji 12 września została zorganizowana jednodniowa pielgrzymka do Gniezna, najstarszej metropolii kościelnej na ziemiach polskich, z której części ziem powstała w 1920 r. diecezja łódzka.

fot. ks. Paweł Kłys

Z całej archidiecezji łódzkiej do gnieźnieńskiej katedry przyjechało blisko tysiąc pielgrzymów, którzy poprzez modlitwę przy grobie św. Wojciecha męczennika oraz uczestnictwo w Eucharystii, modląc się w intencjach swoich rodzin oraz najważniejszych spraw Kościoła łódzkiego, przygotowywali się duchowo do obchodów jubileuszowych.

– Nigdy nie byłam w Gnieźnie i pewnie bym tu nie przyjechała, gdyby nie ta jubileuszowa pielgrzymka – tłumaczy Elżbieta Kowalska z Łodzi. – To okazja, by nie tylko zobaczyć Gniezno, ale także modlić się za wstawiennictwem św. Wojciecha za moją rodzinę i jej sprawy – dodaje. W gnieźnieńskiej katedrze pielgrzymów przywitał kustosz relikwii św. Wojciecha, Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Pątnicy wysłuchali konferencji metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia na temat gnieźnieńskich korzeni Kościoła łódzkiego. – Najstarsza łódzka parafia została erygowana przez drugiego w historii Prymasa Polski Wojciecha Jastrzębca w 1428 roku. Ten arcybiskup erygował oprócz tej łódzkiej parafii jeszcze dziesięć innych parafii na terenie dzisiejszej naszej diecezji. To są: Skoszewy, Ujazd, Wartkowice, Dobra, Szczawin, Wygiełzów, Dalików, Łaznów, Leźnica Wielka, Parzęczew – mówił abp Grzegorz.

Wskazując na grób św. Wojciecha męczennika, powiedział: – Wyrastamy z tego grobu! Nawet jak ktoś nie ma szczęścia przynależeć do jednej z tych 74 parafii, które założyli gnieźnieńscy arcybiskupi, a więcej niż połowa tych parafii to dzisiejsza Łódź, bo wtedy Łódź miała jedną parafię. Więc można powiedzieć, że cała Łódź narodziła się z Gniezna. Przyjeżdżamy dzisiaj tutaj, żeby korzeniem sięgnąć do tego grobu i żeby poczuć moc krwi męczennika – zauważył łódzki pasterz.

Łódzcy biskupi wraz z Księdzem Prymasem podeszli do pięciu miejsc w gnieźnieńskiej katedrze, gdzie upamiętnieni zostali biskupi gnieźnieńscy, którzy utworzyli parafie znajdujące się w granicach archidiecezji łódzkiej. W tych miejscach abp Ryś zapalił świece, wyrażające pamięć i wdzięczność pasterzom Kościoła.

– U początków budzącej się po latach zaborów wolnej i niepodległej Polski papież Benedykt XV sto lat temu powołał do istnienia waszą diecezję – dziś archidiecezję łódzką – latorośl związaną u samych początków chrześcijaństwa w Polsce z krzewem winnym – Gnieznem! Wasze więc pielgrzymowanie do Gniezna jest wyrazem duchowej więzi i jedności – podkreślił w homilii abp Polak.

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię Prymas Polski wręczył metropolicie łódzkiemu cząsteczkę relikwii św. Wojciecha, wskazując na tego, który stoi u fundamentów Kościoła w Polsce, ale także Kościoła, który jest na ziemi łódzkiej. – Co do tych relikwii mam już pewien pomysł – mówił z uśmiechem abp Grzegorz Ryś – ale przedyskutuję to jeszcze z księżmi biskupami. Relikwie powinny być w ołtarzu i mam już na myśli jeden ołtarz, ale jeszcze nie powiem gdzie – dodał.

Łódzcy pątnicy po wspólnej modlitwie zwiedzili katedrę, muzeum diecezjalne, Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim oraz zobaczyli Pola Lednickie, gdzie co roku odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Młodych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie św. Jana Bożego, zakonnika
Pokładam nadzieję w Panu i w Jego słowie,
u Pana jest bowiem łaska i obfite odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 4,24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Michała Archanioła (ul. Puławska 95, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter