31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

KSM świętuje 30-lecie

Ocena: 0.0333333
1246

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodzi w tym roku 30. rocznicę reaktywacji działalności. Centralne uroczystości odbyły się 10 października w Warszawie.

fot. KSM

KSM jest kontynuatorem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, będących częścią Akcji Katolickiej, działającej w Polsce od lat trzydziestych. Po drugiej wojnie światowej z powodu represji KSM nie mogło działać, jako organizacja formalna odrodziło się dopiero po 1989 roku.

W latach 40. asystentem KSM w Niegowici był ks. Karol Wojtyła. – Jan Paweł II przyczynił się do reaktywowania wspólnoty KSM. Doceniał przekazywane przez stowarzyszenie wartości. Wiedział doskonale, jakich ludzi formuje, wielokrotnie wspierał działalność KSM, podkreślał, że właśnie tak ukształtowani ludzie są Polsce potrzebni – podkreśla Patryk Czech, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

Obchody rozpoczęły się modlitwą w archikatedrze św. Jana Chrzciciela oraz złożeniem kwiatów na grobie kard. Stefana Wyszyńskiego. – W Was młodych jest nadzieja, że potraficie z pomocą starszych odnaleźć tę trzecią drogę środka, porozumienia i rozwoju (…), a KSM łączy w swych codziennych działaniach postawy ewangeliczne i religijne – mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

O 10.30 w budynkach przy katedrze warszawsko-praskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której goście mogli obejrzeć inscenizację „Kościół i Polska oczami KSM-owicza” oraz poznać kulisy produkcji filmu „Powstanie Kardynała”, przedstawiającego powstańcze losy ks. Stefana Wyszyńskiego; w jego realizację stowarzyszenie jest mocno zaangażowane.

Podczas gali przyznano Order im. prałata Antoniego Sołtysika, pierwszego asystenta generalnego KSM, który na stałe wpisał się w jego historię. – To pierwsza tego rodzaju nagroda nadawana przez młodzież, chcemy nią uhonorować ludzi wybitnie zasłużonych dla pracy z młodzieżą w duchu katolickim i patriotycznym – opowiada Patryk Czech.

Nagrody otrzymało pięć osób zaangażowanych w działalność KSM: ks. Zbigniew Kucharski, wieloletni asystent generalny stowarzyszenia, Antoni Spyra, psycholog biznesowy i przyjaciel ks. Antoniego Sołtysika, Elżbieta Szklarczyk, organizatorka wielu wydarzeń KSM, Teresa Moskal, prezes Fundacji dla Młodzieży, i Leszek Bodus, który przez wiele lat przewodniczył krajowej radzie KSM i nadal aktywnie działa w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Obecny na uroczystościach bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. KSM, podkreślił, że stowarzyszenie formuje duchowo i intelektualnie młodych ludzi. A „trzydziestolecie reaktywacji KSM-u jest świętem całego Kościoła (…) a także wezwaniem do tego, byśmy odnowili nasze życie w cnocie”.

Uroczystej Eucharystii w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Liturgię koncelebrowali m.in. ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski oraz asystent generalny KSM ks. Andrzej Lubowicki.

Specjalny, jubileuszowy list do KSM-owiczów wystosował papież Franciszek. „Niech Chrystus będzie waszą drogą, prawdą i życiem. Przyjmijcie Go do łodzi waszej codzienności, by wraz z Nim wypłynąć na głębię” – zachęcał w nim papież, podkreślając, że nadzieją napawa go fakt, „że tak wielu młodych angażuje swój entuzjazm, kreatywność i młodzieńczy zapał, aby aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła i Ojczyzny”.

Kolejne wydarzenie związane ze świętowaniem jubileuszu zaplanowano w Częstochowie. 13 października o godz. 21.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze odbędzie się apel jasnogórski, a przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM Patryk Czech zawierzy całą wspólnotę opiece Matki Bożej.

Obchody jubileuszu objęli patronatem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i prezydent Andrzej Duda.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza w 558 oddziałach blisko 9 tys. młodych ludzi (14-30 lat) pragnących twórczo wykorzystać swoją młodość. Głównym jego celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter