28 stycznia
sobota
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. prof. Skrzypczak: "konstytucją Kościoła jest wiara w Chrystusa, a nie sobory"

Ocena: 0
200

"Sobory nie mogą być konstytucją Kościoła. Konstytucją Kościoła jest wiara w Chrystusa" - mówił ks. prof. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawie. Teolog wygłosił wykład o budowaniu współczesnego duszpasterstwa na bazie ostatniego soboru podczas drugiego w tym roku spotkania w ramach Formacji Permanentnej Księży.

Fot. ks. Mariusz Wedziuk / Radio Warszawa

Na wstępie wykładu ks. Skrzypczak zdefiniował sobór jako „uroczyste zgromadzenie kolegium biskupów jak również innych zaproszonych przedstawicieli całego Kościoła, zwołane i obradujące pod przewodnictwem biskupa Rzymu lub jego przedstawiciela nad ważnymi zagadnieniami dotyczącymi Kościoła”.

Zdaniem ks. Skrzypczaka, punktem odniesienia dla każdego soboru powszechnego było wydarzenie w Jerozolimie ok. 50 roku. Wówczas, w obliczu pierwszego kryzysu, który dotyczył rozumienia zbawienia, apostołowie zgromadzili się na soborze jerozolimskim, aby umocnić jedność. Decyzje soboru zostały wysłane przez emisariuszy do wszystkich wspólnot chrześcijańskich.

Ks. Skrzypczak podkreślił, że

sobory nie mogą być konstytucją Kościoła. Konstytucją Kościoła jest wiara w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Przejawia się ona praktyką przepowiadania słowa Bożego, celebrowania liturgii i zacieśniania wspólnoty chrześcijańskiej

W dalszej części prelekcji wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie opowiedział historię zwołania i przebiegu drugiego soboru watykańskiego. Przypomniał o udziale w tym wydarzeniu biskupów z Polski oraz organizacji w naszym kraju szeregu inicjatyw, takich jak wieczerniki soborowe (całonocne czuwania modlitewne) czy księgi wyrzeczeń soborowych.

Teolog zwrócił uwagę, że udział w Vaticanum II, obok ojców soborowych i ekspertów, wzięli również tzw. obserwatorzy – przedstawiciele różnych Kościołów oraz osoby świeckie. Obserwatorzy nie mieli prawa głosu, lecz mogli zostawić petycje, które były brane pod uwagę, z kolei osoby świeckie mogły zabierać głos.

Jeśli ktoś chce zrozumieć wymowę soboru, winien rozpocząć od Konstytucji o Objawieniu Bożym, która stanowi jakby serce, jakby klucz do zrozumienia pozostałych głosów Kościoła

– mówił ksiądz profesor. Według niego, głosem szczególnym jest Konstytucja o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”. Jak mówił, „po raz pierwszy w historii Kościoła, Kościół zajął się teologicznym opisaniem swojego miejsca w świecie, czyli relacji Kościoła do świata, do którego zostaje posłany”.

Na zakończenie spotkania, które odbyło sie w miniony piatek, przesłanie do zebranych skierował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz udzielił błogosławieństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Sobota, III tydzień zwykły - wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter