13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. prof. Chojnacki: na niemieckiej "Drodze Synodalnej" będzie jeszcze bardzo gorąco

Ocena: 2.4
253

O tym, że oczekiwane pojawienie się ostatecznych dokumentów z prac niemieckiej "Drodze Synodalnej" nie zamknie gorącej dyskusji na jej temat, ale ją dodatkowo ożywi, przekonany jest teolog ks. prof. Grzegorz Chojnacki z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Fot. Wikipedia

Oficjalny obserwator prac Drogi Synodalnej Kościoła Katolickiego w Niemczech z ramienia Konferencji Episkopatu Polski ws. podzielił się swoimi uwagami i obserwacjami z polskimi biskupami podczas 392. Zebrania Plenarnego KEP w Zakopanem.

Dopóki trwa dyskusja uczestników niemieckiej „Drogi Synodalnej”, dopóki nie pojawią się ostateczne dokumenty, bardzo trudno cokolwiek komentować, ale kiedy się pojawią – możemy być świadkami bardzo burzliwej dyskusji

– uważa ks. prof. Grzegorz Chojnacki. Zwraca uwagę, że proces Drogi Synodalnej nieco się opóźnia ze względu sytuację pandemiczną. Miały się do tej pory odbyć 4 sesje plenarne, ale względu na koronawirusa wszystko się przedłuży do 2023 roku.

Jesteśmy po trzeciej sesji plenarnej i właściwie teraz możemy się już zorientować, w jakim kierunku to zgromadzenie zmierza.
Po pierwsze: trzeba zaznaczyć, że jest to niespotykana w ogóle forma na świecie i niemiecka Droga Synodalna ma trochę kłopoty, by zharmonizować się z Synodem Biskupów na temat synodalności. Mówili, że nie będą czekali na synod ogłoszony przez papieża i stworzyli gremium parlamentarno-demokratyczne, w którym 230 osób ma tak samo ważne głosy. Połowę stanowią biskupi i osoby wyznaczone przez biskupów, a druga połowa to członkowie Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich, i to w sumie doprowadza, że ma się wrażenie, iż mamy do czynienia z jakąś reprezentatywną grupą Kościoła katolickiego w Niemczech.

Z drugiej strony pojawiają się nasze wątpliwości i głosy krytyki: czy rzeczywiście to gremium, po pierwsze, reprezentuje cały Kościół katolicki w Niemczech i po drugie: czy ma ono prawo do podejmowania takich rozstrzygnięć, które są zastrzeżone Stolicy Apostolskiej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki apelował do niemieckiej Drogi Synodalnej, o dostrzeżenie, że jeśli chodzi o nauczanie autentyczne biskupów, to musi ono być zawsze w łączności pomiędzy biskupami i w łączności z papieżem

- przypomniał ks. Chojnacki.

Reprezentant Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że dotychczas niemiecka „Droga Synodalna” opublikowała tekst orientacyjny, który jest swoistą prolegomeną do całego dokumentu końcowego, jeżeli te teksty zostaną zatwierdzone. Poza tym jest tekst podstawowy pierwszego forum czy pierwszej komisji, która zajmuje się władzę w kościele i jej podziałem, i trzeci dokument w ramach pierwszego forum: mianowicie wybór biskupa diecezjalnego.

W tekście orientacyjnym znajdujemy bardzo mocno odwołanie do subiektywnego sumienia, które pozwala na to, aby nie zgadzać się z nauczaniem powszechnym Kościoła. Kolejny problem, to pojawienie się nowego miejsca teologicznego (locus theologicus), czyli odczytywanie wszystkiego w świetle „znaków czasu”; stawiając je na równi z Pismem Św. i Tradycją, a na końcu ustawiając Urząd Nauczycielski Kościoła.

Możemy mieć wątpliwości odnośnie do tak ustawionej procedencji. Istnieje groźba, że rozumiany po heglowsku „duch czasu” zastąpi odczytywanie znaków czasu, tak jak to proponował Sobór Watykański II. Pamiętajmy: głosowania demokratyczne w jakiejś kwestiach nie mogą decydować o prawdach wiary.

- przypomniał ks. Chojnacki.

"To zrozumiałe, że władza w Kościele musi być bardziej efektywna, że musi być bardziej komunikatywna, i tak dalej i tak dalej ale często bywa tak, że władza w Kościele i jest przez Niemców rozumiana także poza prawem kościelnym. Wskazują oni nowe możliwości podziału tej władzy i przypisania większej roli osobom świeckim. W przypadku wyboru biskupa diecezjalnego postuluje się, aby oprócz kapituły katedralnej powstała rada synodalna świeckich, która by mogła także składać swoje wotum do Stolicy Apostolskiej, a gdyby powróciło terno z kandydatami, to także ona by mogła wskazywać tego najbardziej swojego kandydata." - relacjonował obserwator niemieckiej Drogi Synodalnej z ramienia KEP.

„Ponadto odbywa się pierwsze lub drugie czytanie innych komisji. Nie wiemy do końca, co z tego wyjdzie, ale na przykład czwarte forum chcę zrewidować nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego na temat płodności, na temat macierzyństwa, na temat problemów związanych z płciowością. Więc myślę że będzie jeszcze bardzo gorąco na drodze synodalnej, kiedy te dokumenty ostateczne się pojawią. Bo dopóki trwa dyskusja, trudno cokolwiek komentować, ale kiedy się już pojawią jako dokumenty końcowe, to będziemy mieli pewne trudności” – powiedział KAI ks. prof. Grzegorz Chojnacki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter