19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: studenckie kolędowanie z kard. Dziwiszem

Ocena: 0
1034

W środowy wieczór w kolegiacie św. Anny w Krakowie odbyło się coroczne kolędowanie duszpasterstw akademickich z kard. Stanisławem Dziwiszem.

2016-01-14 09:57
luk / Kraków (KAI), sg

– Opatrzność wzywa młodzież z całego świata, by przejęła iskrę o Bożym miłosierdziu z Krakowa i zaniosła ją do wszystkich krajów na całym świecie. Liczę bardzo, że młodzież polska im w tym dopomoże – mówił do zebranych studentów metropolita krakowski.

Wśród przybyłych studentów czuć było wyjątkowy nastrój tego spotkania – zarówno tych siedzących w ławkach, jak i tych przygotowujących instrumenty czy głosy do wykonywania kolęd. – Myślę, że jest to taki niezwykły czas, kiedy nadal trwamy w atmosferze świątecznej i możemy w jedności duszpasterstw akademickich z naszego miasta wychwalać Nowonarodzonego oraz łamać się opłatkiem, co przecież bardzo łączy – powiedziała Elżbieta Stanek z DA kolegiaty św. Anny.

Zwracając się do zebranych kard. Dziwisz przyznał, że widzi przed sobą młodzież, która Kościół przyjmuje świadomie i stara się pogłębiać znajomość Ewangelii. – Słowo odwieczne stało się człowiekiem, bo Bóg jest miłością. I tą miłością ukochał człowieka, który zbłądził. Św. Jan mówi o Świetle, które rozjaśniło świat i zamieszkało między nami. Jesteśmy tutaj właśnie po to – aby zgłębić tę wielką tajemnicę Bożego Narodzenia – powiedział.

Hierarcha podziękował zgromadzonym, że chcą uwielbiać Boga, który stał się człowiekiem, że chcą poznawać Jego prawdę i żyć według Jego wskazań. Wyraził wdzięczność, że studenci przywitali go jako „ojca Stanisława”. – Tam, gdzie jest ojciec, tam jest też rodzina. Dzisiaj stanowimy jedną rodzinę Kościoła krakowskiego, niezależnie od tego czy mieszkacie stale w Krakowie czy przybyliście tu zdobywać wiedzę z różnych części Polski. Stanowimy jedną rodzinę, by podzielić się opłatkiem, by okazać drugiemu życzliwość – mówił.

Purpurat odwołał się do Roku Miłosierdzia i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Powiedział, że Kraków jest wyjątkowym miastem, gdzie Jezus objawił orędzie o Bożym miłosierdziu za pośrednictwem św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Zachęcił przybyłych do angażowania się w trwające przygotowania do tegorocznego wielkiego święta młodych w Krakowie. – To Wam kładę na serce. Ta sprawa to wyzwanie ogromnie ważne. Dotyka wszystkich w Polsce, aby orędzie miłosierdzia Bożego głosić w całym świecie – wezwał.

Metropolita podziękował studentom także za ich inicjatywę „Szpitala domowego”, która porządkuje Kraków od strony moralnej. – Trzeba przybyłej młodzieży ukazać to, co najpiękniejsze w Krakowie – wielką kulturę, ale także i świętość. Ogromną litanię krakowskich świętych. Ostatnio przybyło nam dwóch franciszkańskich męczenników z Peru. Młodych ludzi, którzy oddali własne życie, głosząc Ewangelię życia – uwrażliwiał.

Na zakończenie kard. Dziwisz poprosił studentów, by byli świadkami Jezusa Chrystusa i głosili swoim życiem radość Ewangelii. – Każdy ma jakieś plany życiowe i marzenia – życzę Wam, aby to się spełniło. Niech Jezus, który się narodził i przyniósł nam dobroć i łaskę, ogarnie swoją miłością wszystkich z krakowskiej wspólnoty akademickiej – powiedział.

Po słowie pasterskim kardynała Stanisława Dziwisza odbyło się łamanie opłatkiem i wspólne kolędowanie, które prowadziły schole poszczególnych duszpasterstw akademickich.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)