30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konsekracja kościoła w Ostrówku (13 września)

Ocena: 0
1462

W 24. Niedzielę zwykłą, 13 września 2020 roku, Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Ostrówku zaprasza na uroczystość konsekracji świątyni. Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii z obrzędem konsekracji o godz. 11.30.

Historia parafii

Parafię pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Ostrówku erygował ks. Kardynał Stefan Wyszyński dnia 15 kwietnia 1981 r. z terenu wydzielonego z parafii Klembów i Poświętne.

Praca duszpasterska prowadzona była już wcześniej. Jednak  systematycznie rozpoczął ją od 1966 r. ks Henryk Drożdż, wówczas jeszcze przy kaplicy Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które od 1928 r. prowadzą internat dla dzieci specjalnej troski. W latach 1967-69 ks. Drożdż odkupił w Ostrówku przy ul. Słonecznej 5, od p. Anny Jabłońskiej posiadłość wraz z domem i rozpoczęła się batalia z władzami komunistycznymi o budowę kościoła.

Po wielu perypetiach, z wyrokiem sądowym włącznie, ks. Henryk Drożdż uzyskał w dniu 18 marca 1980 r. pozwolenie na budowę kościoła, który wybudowano w latach 1982-1985 według projektu arch. Janusza Stępkowskiego.

Przez rok czasu (lato 1924 – lato 1925) pracowała u państwa Lipszyców w Ostrówku Helena Kowalska, późniejsza św. Faustyna. Skierował ją tu ks. Jakub Dąbrowski, ówczesny proboszcz parafii św. Jakuba w Warszawie, aby zarobiła na wiano zakonne. Pamiętają ją tu jako dziewczynę miłą, pracowitą, pobożną, o pogodnej, nieco piegowatej twarzy i dużym, rudawym warkoczu.

W niedzielę Bożego Miłosierdzia 7 kwietnia 2002 roku parafia otrzymała relikwię Świętej (wystawiane dla kultu w każdy pierwszy piątek).

Kościół został poświęcony 8 września 1985 roku przez bpa Jerzego Modzelewskiego. W świątyni są również relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Na terenie Parafii znajdują się:

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Ostrówek, ul. Skargi 1

Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego (Sopocianki), Ostrówek, ul. Św. Faustyny 5, domfaustyny.pl

Źródło: parafia-ostrowek.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter