28 stycznia
sobota
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komunia Słowa

Ocena: 0
2029

Ewangelia to nie tylko informacja o zbawieniu. To przede wszystkim żywe Słowo, które niesie nam Boże objawienie – mówi ks. prof. Henryk Witczyk.

fot. arch. ks. prof. Henryka Witczyka

Z ks. prof. Henryk Witczykiem, biblistą i przewodniczącym stowarzyszenia Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, rozmawia Michał Komorek

Piątego maja rozpoczynamy 11. Tydzień Biblijny. Jaki jest cel tej inicjatywy?

W 2008 r. Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła trzecią niedzielę wielkanocną Niedzielą Biblijną. Wybór terminu podyktowało nam Słowo Boże – w niedzielnej Ewangelii czytamy tego dnia o uczniach zmierzających do Emaus. Zmartwychwstały Chrystus objaśnia im Pisma, tłumaczy Mojżesza, Proroków i Psalmy, czyli trzy zasadnicze części Starego Testamentu, wskazując fragmenty zapowiadające przyjście Mesjasza. Dopiero potem objawia im swoją obecność przy łamaniu chleba.

Jezus zwraca uwagę na źródłową wręcz rolę Słowa Bożego dla rozumienia Jego obecności w Eucharystii. Ewangelia to nie tylko informacja o zbawieniu. To przede wszystkim żywe Słowo, które niesie nam Boże objawienie. Ewangelia i Eucharystia to dwie formy obecności zmartwychwstałego Chrystusa w Kościele. Tydzień Biblijny ma nam tę prawdę przypominać i uwrażliwić nas na Słowo Boże. Ma też przypominać o roli Słowa w naszej wspólnocie. Stąd pomysł Narodowego Czytania Pisma Świętego.

Jaką formę ma to czytanie?

Nie chcemy niepotrzebnie mnożyć celebracji, za to zależy nam, aby czytanie było przeżywane we wspólnotach parafialnych. Długo zastanawialiśmy się, jaki rytuał zaproponować. Samo czytanie jest bardzo krótkie, bo też jego funkcją jest przede wszystkim wprowadzanie do samodzielnej lektury Biblii. Ma ono następującą formę: prezbiter wychodzi do ołtarza, może to być w uroczystej procesji. W tym czasie śpiewamy fragment Hymnu do Ducha Świętego. Następnie należy odczytać krótkie wprowadzenie, które objaśnia znaczenie rytuału. Potem do ambony podchodzą lektorzy i rozpoczynają lekturę Pisma. W tym roku proponujemy czytanie fragmentów 14. lub 15. rozdziału Ewangelii Janowej. Po lekturze następuje krótki komentarz połączony z dziękczynieniem za dar Słowa Bożego i rozpoczyna się Msza Święta. Proponujemy, aby czytanie odbyło się przed Eucharystią, chociaż niektórzy liturgiści nie widzą przeciwskazań, aby rozpocząć w ten sposób Mszę Świętą.

Wiernym po Mszy rozdawane będą sigla z wersetami Ewangelii św. Jana. Mają one zachęcić do samodzielnej lektury Pisma w domu. Zależy nam na tym, aby każdy wierny, wychodząc z kościoła, westchnął do Ducha Świętego, aby dostał tekst w tym momencie życia najbardziej mu potrzebny. Wierzący w ten sposób traktują dzielenie się Słowem Bożym. Czytanie Ewangelii w trakcie liturgii jest formą komunii z Bogiem i Chrystusem; w tym obrzędzie chcemy podkreślić, że ta komunia powinna być kontynuowana w naszym codziennym życiu, w codziennej modlitwie.

Chciałbym to zobaczyć.

Korzystamy z uprzejmości Telewizji Polskiej, która transmituje Mszę Świętą z sanktuarium w Łagiewnikach na cały kraj, i wiem, że bardzo dużo ludzi śledzi tę transmisję. W ten sposób chcemy zaproponować wiernym, jak taki rytuał ma wyglądać. Mamy też nadzieję, że w ten sposób w obchody Tygodnia Biblijnego włączymy tych, którym bodaj najbardziej jest potrzebne Słowo Boże, czyli chorych, którzy pozostają w domach i nie mogą udać się na Mszę do kościoła. TVP Polonia będzie transmitowało też Narodowe Czytanie z bazyliki na Jasnej Górze.

Dlaczego w tym roku będziemy czytać Ewangelię św. Jana?

Dostrzegamy w naszej ojczyźnie wielką potrzebę miłości braterskiej. Święty Jan kładzie duży nacisk na ten aspekt wspólnotowości Kościoła, traktuje wspólnotę wierzących jak rodzinę. To jest Ewangelia o miłości bliźniego: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem” (J 15,12-13). Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie na tę miłość nas uwrażliwi i do niej wezwie.

W tym roku przeżywamy też 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Nasz papież żył bardzo głęboko zwłaszcza tą Ewangelią. Wyznawał kilkukrotnie, że w trakcie konklawe słyszał pytanie Chrystusa: „Piotrze, czy miłujesz mnie więcej, a niżeli ci?” – w przełomowym momencie życia Karola Wojtyły w jego duszy rozgrywała się scena z Ewangelii Janowej. Jan Paweł II zamieszkał w świecie czwartej Ewangelii i sprawował swoją posługę Piotrową w kluczu umiłowanego ucznia Pana, którego figura opisana jest u św. Jana. Razem z biblistami z Dzieła Biblijnego chcemy przypomnieć nardowi, który Jan Paweł II tak bardzo ukochał, ten fragment Pisma Świętego najgłębiej poruszający wnętrze naszego Ojca Świętego.

Czy Narodowe Czytanie to forma przypomnienia o nauczaniu Jana Pawła?

Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II specjalnie na tę okazję wydało „Homilie i przemówienia” Jana Pawła z pierwszej pielgrzymki do Polski. Przy lekturze tych tekstów można się przekonać, jak wielkim mistrzem interpretacji Słowa Bożego był papież Polak. Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie przypomni nam, że „Kultura Polska stale płynie szerokim nurtem natchnień, mających swoje źródło w Ewangelii” – jak mówił święty w przemówieniu do młodzieży wygłoszonym 3 czerwca 1979 r. na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Sobota, III tydzień zwykły - wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter