16 lipca
poniedziałek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kolumbia: trzy papamobile na papieską wizytę

Ocena: 0
209

Tradycyjnie już podczas wizyt zagranicznych Franciszek rezygnuje z luksusowych pojazdów. Podobnie będzie, gdy we wrześniu odwiedzi Kolumbię. W czasie pobytów w Bogocie, Medellinie, Villavicencio i Cartagenie papież będzie miał do dyspozycji trzy papamobile.

fot. PAP/EPA/Leonardo Munoz

Kolumbijski komitet organizacyjny oznajmił 10 lipca, że na potrzeby Ojca Świętego zostanie przebudowany na papamobil samochód Chevrolet Traverse. Zlecenie w tej sprawie otrzymała już fabryka Chevroleta w Bogocie.

Na konferencji prasowej w stolicy podano kilka szczegółów technicznych przyszłego pojazdu. Będzie on wyposażony w 3,6-litrowy silnik V6 o mocy 281 koni mechanicznych. Obecni na spotkaniu z dziennikarzami specjaliści z zakładów wyjaśnili, że aby zrobić z niego papamobil, zostaną całkowicie zmienione dachy i kabiny, otrzyma on szyby hartowane, ale bez okien bocznych, aby Franciszek mógł mieć więcej bezpośredniego kontaktu z ludźmi, zgodnie ze swym pragnieniem. Ponadto zostaną wzmocnione różne części pojazdu, jak zawieszenie i ogumienie, aby zwiększyć wygodę i bezpieczeństwo jazdy.

Prezentując wirtualnie model przyszłego papamobilu prezes przedsiębiorstwa General Motors Andina Paris Pavlou oświadczył, że „pojazdy te reprezentują najlepszą technologię, zapewniającą zaufanie i wygodę podczas przemieszczania się Ojca Świętego w każdym mieście”.

Z kolei dyrektor wykonawczy komitetu organizacyjnego ks. Fabio Suescún stwierdził, że firma Chevrolet „nie tylko pozwoli papieżowi poruszać się bezpiecznie i wygodnie, ale także umożliwi mu zbliżanie się jeszcze bardziej do wiernych w czasie przejazdów ulicami czterech miast”. Firma dostarczy też cztery inne samochody typu Sonic hatchback, które będą służyły świcie papieskiej.

Franciszek odwiedzi Kolumbię w dniach 6-11 września i będzie to jego piąta podróż do Ameryki Łacińskiej. Będzie on trzecim biskupem Rzymu, który przybędzie do tego kraju. Jako pierwszy przebywał tam w dniach 22-25 sierpnia 1968 r. Paweł VI (tylko w Bogocie). Następnie złożył tam wizytę św. Jan Paweł II w dniach 1-7 lipca 1986 r. (miasta: Bogota, Chiquinquirá, Cali, Tamaco, Popayán, Medellín, Armero, Lérida, Bucaramanga, Cartagena, Barranquilla).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI