21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kim jest abp Scicluna?

Ocena: 0
822

Abp Charles Scicluna gościł w Polsce na zaproszenie Konferencji Episkopatu Polski.

Fot. Archiwum

Choć jest metropolitą Malty, w świecie znany jest jednak bardziej z funkcji promotora sprawiedliwości przy Kongregacji Nauki Wiary. Zajmuje się zwalczaniem nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec nieletnich.

Urodzony w Toronto, ma 60 lat, jest absolwentem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, święcenia kapłańskie przyjął w 1986 r. Pracę na stanowisku promotora sprawiedliwości rozpoczął 1996 r. w Sygnaturze Apostolskiej. Po opublikowaniu przez Jana Pawła II listu apostolskiego Sacramentorum sanctitatis tutela, w którym papież stwierdził, że wykorzystywanie seksualne małoletnich należy do katalogu najcięższych przestępstw znanych prawu kościelnemu, ks. Scicluna został przeniesiony jako promotor sprawiedliwości (prokurator) do Kongregacji Nauki Wiary. Jego dziełem jest m.in. przygotowanie aktu oskarżenia przeciwko założycielowi Legionu Chrystusa o. Marcialowi Macielowi, któremu w 2006 r. Benedykt XVI polecił spędzić resztę życia w odosobnieniu na pokucie za przestępstwa seksualne.

Po dziesięciu latach pracy na stanowisku promotora sprawiedliwości 2012 r. ks. Scicluna został biskupem pomocniczym, a trzy lata później arcybiskupem metropolitą Malty. Nadal pracował w Kongregacji Nauki Wiary, tym razem jako jej członek (w latach 2012-2017). W 2014 r. Franciszek powierzył mu misję przeprowadzenia śledztwa w sprawie niewłaściwego prowadzenia się duchownych w archidiecezji Saint Andrew’s i Edynburg w Szkocji. Rok później abp Scicluna został przewodniczącym Kolegium ds. Rozpatrywania Odwołań ws. Przestępstw Zastrzeżonych (w tym wykorzystywania seksualnego).

W 2018 r. papież wysłał go do Chile, by zbadał sprawę nadużyć seksualnych, jakich dopuścili się duchowni w tym kraju. Raport abp. Scicluny skłonił Franciszka do wezwania całego episkopatu Chile do Watykanu. Na tym spotkaniu wszyscy biskupi złożyli rezygnację – w ośmiu przypadkach zostały one przyjęte przez papieża.

W 2018 r. abp Scicluna został sekretarzem pomocniczym Kongregacji, nie przestając być metropolitą Malty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter