25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kardynałowie i biskupi będą sądzeni w Watykanie jak wszyscy inni

Ocena: 0
698

Opublikowany dzisiaj List Apostolski Papieża Franciszka w formie „Motu Proprio” zmienia kompetencje organów sądowych Watykanu. Odtąd kardynałowie i biskupi oskarżeni o przestępstwa karne przez watykańskich sędziów, jeśli zostaną postawieni przed sądem, będą sądzeni tak, jak wszyscy inni - przez Trybunał Państwa Watykańskiego, a nie przez Sąd Kasacyjny pod przewodnictwem kardynała, jak to było do tej pory. Nie zmienia się natomiast konieczność uzyskania uprzedniej zgody Papieża na postawienie kardynałów i biskupów przed sądem.

Fot. VaticanMedia

Czytaj: Watykan wprowadza nowe prawo antykorupcyjne

Nowe przepisy są wypełnieniem zapowiedzi zmian, które nakreślił w swoim przemówieniu papież Franciszek 27 marca podczas inauguracji roku sądowniczego w Watykanie. Jako główne przesłanki do wprowadzenia zmian papież przytacza fragmenty dokumentów Soboru Watykańskiego II mówiące o równości wszystkich członków Kościoła z zakresie godności i wspólnego wkładu w budowanie Ciała Chrystusowego. Wszyscy ludzie mają tę samą naturę i to samo pochodzenie; wszyscy, odkupieni przez Chrystusa, cieszą się tym samym powołaniem i przeznaczeniem. Zasada ta jest również w pełni obecna w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 roku, który w kanonie 208 stwierdza wprost: „między wszystkimi wiernymi (...) istnieje prawdziwa równość w godności i w działaniu (...)”.

To właśnie w oparciu o zasadę równości wszystkich członków Kościoła, Franciszek postanowił znieść art. 24 ordynacji, który przewidywał, że kardynałowie i biskupi oskarżeni o przestępstwa karne w Państwie Watykańskim mogą odwołać się do Sądu Kasacyjnego. Sąd taki składa się z trzech kardynałów oraz dwóch lub więcej wyznaczonych sędziów.

Kardynałowie i biskupi postawieni przed sądem za pospolite przestępstwa karne (niezwiązane z naruszeniem praw kościelnych regulowanych przez prawo kanoniczne) będą zatem sądzeni jak wszyscy inni przez ten sam Trybunał Watykański, zgodnie z trzema instancjami sądownictwa. W rzeczywistości do art. 6 ordynacji sądowej wprowadza się nowy paragraf: „W sprawach dotyczących Kardynałów i Biskupów, poza przypadkami przewidzianymi w kan. 1405 § 1, trybunał orzeka za uprzednią zgodą Papieża”.

To, co pozostaje niezmienione, to konieczność uzyskania przez kardynałów i biskupów uprzedniej zgody Papieża na ich osądzenie. Podobnie dzieje się w państwach, które przewidują upoważnienie parlamentów do sądzenia głów państw lub ministrów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter