28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan wprowadza nowe prawo antykorupcyjne

Ocena: 0
754

Papież wydał List Apostolski w formie „Motu proprio” zawierający wskazania dotyczące przejrzystości w kwestii finansów publicznych Watykanu. Zobowiązuje on wszystkich pełniących funkcje związane z zarządzaniem na różnych szczeblach Stolicy Apostolskiej oraz pełniących funkcje aktywnego administrowania, jurysdykcyjne lub kontrolne, do m.in. do złożenia na piśmie deklaracji niekaralności i że nie są objęci toczącymi się aktualnie procesami karnymi lub dochodzeniami w sprawach dotyczących korupcji, oszustw, terroryzmu, prania brudnych pieniędzy, wykorzystywania nieletnich oraz uchylania się od płacenia podatków.

Dokument rozpoczyna się od wymownych słów: „Wierność w małych rzeczach wiąże się według Pisma Świętego z wiernością w rzeczach ważnych”.

W dokumencie zapisano również, że wszyscy zarządzający, administrujący czy pełniący funkcje kontrolne w Stolicy Apostolskiej nie mogą również posiadać kont lub prowadzić inwestycji w krajach o wysokim ryzyku prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, w rajach podatkowych oraz mieć udziałów w firmach, które działają wbrew nauce społecznej Kościoła.

Czytaj także: Kardynałowie i biskupi będą sądzeni w Watykanie jak wszyscy inni

Regulacje zostały wprowadzone po tym, jak 19 maja 2020 roku papież promulgował nowy kodeks zamówień publicznych, i było to konieczne ponieważ - jak wyjaśnia sam Franciszek - korupcja „może przejawiać się na różne sposoby i w różnych formach, także w sektorach innych niż zamówienia publiczne".

Z tego powodu przepisy i najlepsze praktyki na poziomie międzynarodowym nakładają na osoby pełniące kluczowe role w sektorze publicznym szczególne obowiązki przejrzystości w celu zapobiegania i zwalczania, w każdym sektorze, konfliktów interesów, systemów protekcyjnych i korupcji w ogóle

- uważa papież.

Z tego powodu Stolica Apostolska, która przystąpiła do Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji, „postanowiła dostosować się do najlepszych praktyk, aby zapobiegać i przeciwdziałać” temu zjawisku w różnych jego formach. Deklaracja ze strony osób na kierowniczych stanowiskach będzie podpisywana w dniu objęcia funkcji i odnawiana co dwa lata.

Sekretariat ds. Ekonomii będzie mógł przeprowadzać kontrole prawdziwości oświadczeń przez osoby je składające, a w przypadku fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń, Stolica Apostolska będzie mogła zwolnić pracownika i dochodzić ewentualnych odszkodowań.

Nowością dotyczącą wszystkich pracowników Kurii Rzymskiej, Państwa Watykańskiego i organów z nimi związanych jest również zakaz przyjmowania z racji pełnionego urzędu „prezentów lub innych korzyści” o wartości przekraczającej 40 euro.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter