4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz: powrócić do rodzinności świąt

Ocena: 0
1154

Święta są szansą by powrócić do "rodzinności świąt" – podkreśla kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski w "Rozmowie Dnia" na antenie Radiowej Jedynki dokonał dziś podsumowania 2015 roku i odniósł się do wyzwań, jakie czekają Kościół w Polsce w 2016 roku.

2015-12-24 13:57
awo / Warszawa (KAI), sg

Zachęcając do przeżywania świąt Bożego Narodzenia w rodzinie kard. Nycz wyznał, że martwi go zjawisko, o którym coraz częściej mówią lekarze, że na święta szpitale zapełniają się ludźmi starymi. – To by świadczyło, że albo rodzina nie chce mieć dla nich czasu, albo jest wygodna. To niedobry sygnał – uważa metropolita warszawski.

Jego zdaniem, niedobrym sygnałem jest również rezygnowanie z wigilii w domu, w rodzinie a decydowanie się w tym czasie na wyjazdy wypoczynkowe.

Podsumowując rok 2015 kard. Nycz zaznaczył, że rodzina była najważniejszym tematem "zadanym" Kościołowi przez papieża Franciszka i synod biskupów. – Jeden cel został osiągnięty. Wszyscy zwróciliśmy uwagę na ważność rodziny – stwierdził.

Kard. Nycz mówiąc o tym, że rodzina jest podstawowym miejscem, w którym człowiek kształtuje się i rozwija, zwrócił uwagę, iż niemal we wszystkich częściach świata przeżywa ona kryzys a najbardziej w Europie. – Wyzwania przedstawi nam papież, zarówno dotyczące przygotowania narzeczonych do małżeństwa jak i towarzyszenia małżeństwom już zawartym – mówi metropolita warszawski.

Jego zdaniem, "małżeństwo to zbyt ważna w życiu człowieka rzecz, żeby nie mieć czasu na przygotowanie". Nie można też zostawić młodych małżonków po zawarciu sakramentalnego małżeństwa bez duszpasterskich propozycji. – Skorzysta z nich ten, kto będzie chciał – podkreśla kardynał. 

Pytany o wyzwania dla Kościoła w roku 2016 kard. Nycz wyraził przekonanie, że jest on ogromną szansą nie tylko dla Kościoła, ale i dla Polski. 1050. rocznica Chrztu Polski –to  zdaniem kardynała – okazja, by przypomnieć sobie to, co Kościół wniósł w historię Polski ale również swój własny chrzest.

– To, co w 1050 lat temu wydarzyło się w wymiarze ogólnonarodowym, stało się także indywidualnie i realnie poprzez chrzest w naszym życiu. Właśnie wtedy rozpoczęła się nasza więź z Chrystusem i Kościołem – wskazuje metropolita warszawski.

– W 2016 r. w Kościele będzie obchodzony Rok Miłosierdzia, potrzeba, aby znalazł on praktyczne przełożenie na życie codzienne, rodzinne, społeczne. Kard. Nycz wyraził przy tym nadzieję, że "zdobędziemy się na to, żeby ten rok nie przeszedł obok nas, ale by dotknął każdego z nas od środka, wewnętrznie".

Ważnym wydarzeniem w 2016 r. będą również Światowe Dni Młodzieży. To zdaniem kard. Nycza wydarzenie "wypróbowane i sprawdzone" jako spotkanie Kościoła powszechnego przy papieżu i okazja do pogłębienia wiary.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter