7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz: jeśli Kościół ma być dziś światłem dla pogan, musi być synodalny

Ocena: 0
515

„Nigdy nie było łatwej ewangelizacji a wydaje się, że ten czas, w który wchodzimy jest czasem ewangelizacji wymagającej poświęcenia i gotowości do przyjęcia cierpienia i krzyża" – mówił kard. Kazimierz Nycz do osób konsekrowanych zebranych na Mszy św. w archikatedrze warszawskiej. W święto Ofiarowania Pańskiego, w którym przypada też Światowy Dzień Osób Konsekrowanych, metropolita warszawski dziękował wszystkim, którzy wybrali tę drogę życia i zachęcał do jak najpełniejszego włączania się w synod, który – jak podkreślił – jest wielką szansa dla Kościoła.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

W warszawskiej archikatedrze modlili się przedstawicieli zakonów żeńskich, męskich, instytutów świeckich oraz osób, które przyjęły indywidualną konsekrację. Zebranych powitał proboszcz ks. Bogdan Bartołd. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który pobłogosławił przyniesione przez uczestników liturgii gromnice.

Rozpoczynając homilię metropolita warszawski przytoczył słowa wypowiedziane przez Symeona do Maryi. Jak podkreślił, obchodząc święto Ofiarowania Pańskiego również w kontekście Dnia Osób Konsekrowanych często koncentrujemy się na aspekcie ofiarowania swojego życia, daru, który składamy z niego Bogu. Tymczasem to nie jedyna prawda tego święta, zwłaszcza, że ofiarowując Bogu swoje życie w gruncie rzeczy dajemy Mu to, co do Niego przecież należy.

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że słowa Symeona wskazują, iż święto Ofiarowania Pańskiego stanowi pewną całość wraz z Uroczystością Bożego Narodzenia i Objawienia Pańskiego.

W tych trzech świętach Kościół objawia nam prawdę o tym, po co Jezus przyszedł na świat – po to, by nas zbawić i po to, by to zbawienie było głoszone całemu światu.

– mówił hierarcha. Jak podkreślił – głoszenie tej prawdy jest zadaniem każdego ochrzczonego ale w sposób szczególny - osoby konsekrowanej. 

Także gdy jesteśmy powołani do posługi liturgicznej w Kościele, do służenia liturgii w Kościele, kiedy jesteśmy powołani do katechezy, do wychowania, do prowadzenia szkół, do prowadzenia wielorakich dzieł charytatywnych – to zawsze przecież jest to głoszenie Chrystusa i bycie Jego światłem, jest to głoszenie Ewangelii i dobrej nowiny o zbawieniu.

– powiedział kard. Nycz.

Przypomniał, że Symeon mówi również o cierpieniu. Zaznaczył, że te słowa wskazują, iż głoszenie Ewangelii jest związane nie tylko z trudem ale czasem i z męczeństwem. 

Nigdy nie było łatwej ewangelizacji a wydaje się, że ten czas, w który wchodzimy jest czasem ewangelizacji wymagającej poświęcenia i gotowości do przyjęcia cierpienia i krzyża.

– zaznaczył metropolita warszawski.

Hierarcha podkreślił, jak ważny i potrzebny jest Światowy Dzień Osób Konsekrowanych – dzień, w którym cały Kościół może podziękować za każdą siostrę i za każdego brata, za wszystkie osoby konsekrowane, w tym osoby, które wybrały życie kontemplacyjne; dzień, w którym każda z osób konsekrowanych może się poczuć niezastąpioną cząstką Kościoła. Jako arcybiskup warszawski osobiście podziękował też wszystkim konsekrowanym.

W dalszej części homilii duchowny zachęcił ich do jak najpełniejszego zaangażowania się w trwający obecnie synod.

Bądźcie synodalni też w swoich domach i wspólnotach. Synod jest tez okazją do tego, byśmy więcej ze sobą rozmawiali i byśmy się wzajemnie wysłuchiwali.

– wskazał kard Nycz. Jak podkreślił, takie synodalne podejście ułatwi życie we wspólnotach i wpłynie pozytywnie na współpracę ze świeckimi.„Czy nie trzeba wielu spraw przemyśleć ? Porozmawiać? Szczerze, do bólu? Czy nie potrzeba niektórych tych struktur, które przez lata narastały poddać takiej duchowej weryfikacji – w trosce o Kościół, w trosce o jego przyszłość? – zachęcał. Jak podkreślił, może to być szansą na to, by pokazać, że Kościół jest wciąż młody i że wydobywa się z pewnych kolein.

W kontekście życia konsekrowanego zwrócił też uwagę, że ślub posłuszeństwa należy rozumieć synodalnie – posłuszeństwo ma się opierać na wspólnej modlitwie i rozmowie podwładnych i przełożonych.

Synod to wielka szansa dla Kościoła. Jeśli ma on być dziś światłem dla pogan, musi być synodalny i musi być zjednoczoną wspólnotą.

– powiedział metropolita warszawski.

W czasie liturgii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby.

Na zakończenie Mszy św. kard. Nycz w sposób szczególny podziękował. o. Gabrielowi Bartoszewskiemu OFM Cap. za wieloletnią pracę na stanowisku kierownika Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w warszawskiej kurii. Poinformował jednocześnie, że jego następcą na tym stanowisku jest o. Wiesław Kulisz SJ.

W archidiecezji warszawskiej posługuje ok. 2 tys. sióstr zakonnych i ok. 500 zakonników. Są też członkowie instytutów świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter