25 stycznia
poniedziałek
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kapłani przy chorych na COVID

Ocena: 2.67937
1358

Spora jest grupa kapelanów, którzy zarazili się koronawirusem. Po wyzdrowieniu nikt z nich nie zrezygnował z posługi, wszyscy wrócili do duszpasterstwa szpitalnego. - mówi ks. Arkadiusz Zawistowski w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. tygodnika ?Idziemy?

Jedni chorzy modlą się głośno, drudzy wołają po imieniu swoich bliskich” – opisywał były pacjent reakcje chorych na COVID-19. Czy kapelani szpitalni mają trudności w docieraniu do chorych?

Każdy szpital funkcjonuje według swoich wewnętrznych wytycznych. Wiele zależy od współpracy między dyrekcją szpitala, medykami i kapelanem. Do mnie docierają raczej pozytywne sygnały odnośnie do tej współpracy, ale w niektórych placówkach występują problemy. Kapelani, jako pracownicy szpitala, muszą dostosować się do zarządzeń, nie mogą swobodnie przemieszczać się po oddziałach. Wejście na oddziały odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Duchowni chodzą z posługą do pacjentów, jeśli otrzymują wezwanie od nich samych albo od ich rodzin. Są to krótkie, ale bardzo owocne wizyty. Inni duszpasterze pełnią swą posługę według wyznaczonego harmonogramu. To jest bolesna sytuacja zarówno dla pacjentów, jak i dla duszpasterzy, chcielibyśmy być częściej przy chorych, aby im towarzyszyć, jednak rygor sanitarny w oddziałach dla osób zakażonych koronawirusem ogranicza kontakt. Musimy starać się zrozumieć tę nadzwyczajną sytuację i odnaleźć się w niej.

Pamiętam, jak na oddziale nie-COVID-owym niewidomy starszy pacjent po operacji powiedział: „Proszę księdza, proszę podać mi rękę, chciałbym dotknąć człowieka”. To było dla mnie ogromnie poruszające i uświadomiło mi, jak bardzo chorzy potrzebują bliskiego kontaktu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 47 (787), 22 listopada 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 09 grudnia 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Poniedziałek, III Tydzień zwykły
+ Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Dz 22,3-16 albo Dz 9,1-22; Ps 117,1-2; Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter