19 sierpnia
poniedziałek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz na Mokotowie

Ocena: 2.3
1253

Parafia św. Szczepana była pierwszą erygowaną w Warszawie przez późniejszego Prymasa Tysiąclecia. Niedługo będzie obchodzić 70. lat swojej niepospolitej historii.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Historię tę rozpoczęło wstąpienie do Towarzystwa Jezusowego w 1936 r. księcia Henryka Lubomirskiego. Wniósł on do jezuickiej wspólnoty swój majątek, a więc i wyróżniający się pięknem architektury dom przy ul. Narbutta 21 na Starym Mokotowie. Odtąd – zanim zaraz po wojnie tymczasowo nie stał się siedzibą prymasa Augusta Hlonda – zaczęli rozwijać swoje duszpasterstwo ojcowie jezuici w szybko zaadaptowanej na parterze domu kaplicy.

Szybko dostrzegł ich pracę abp Stefan Wyszyński, kiedy jako nowy metropolita gnieźnieński i warszawski przybył w 1948 r. do stolicy. – W jego Pro memoria znajdziemy fragmenty świadczące, że miał do tego miejsca wielki sentyment. Lubił tu przyjeżdżać, modlić się – mówi o. Wiesław Kulisz SJ (na zdjęciu), od 2014 r. proboszcz parafii. Nic więc dziwnego, że szybko z parafii św. Michała Archanioła – naówczas jedynej na Mokotowie – postanowiono wydzielić nowy ośrodek duszpasterski. W ten sposób 31 stycznia 1949 r. prymas erygował przy ul. Narbutta drugą mokotowską parafię. Za patrona dostała św. Szczepana.

 

Pół wieku bez kościoła

Komunistyczne władze – mimo starań prymasa – o budowie kościoła nie chciały słyszeć. I to, być może, zaważyło na wyodrębnieniu w 1953 r. – z kolei z parafii św. Szczepana – kolejnej jezuickiej parafii, św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej, gdzie stał już duży Dom Pisarzy Towarzystwa Jezusowego.

Parafii św. Szczepana przyszło czekać na świątynię pół wieku. W tym czasie całe duszpasterstwo odbywało się w owej domowej kaplicy, a od 1981 r. także w nowym budynku przeznaczonym na mieszkania dla zakonników, kancelarię parafialną i salki katechetyczne. Latem w ogrodzie owocowo-warzywnym czasem odprawiano polowe Msze Święte. – Było ciasno, ale wiele się tu działo – mówi o. Kulisz.

Zgodę na budowę uzyskano w czerwcu 1982 r., ale wtedy władze zaczęły uniemożliwiać jezuitom nabycie jakiegokolwiek terenu pod kościół. Tej sytuacji nie zmieniły także przemiany ustrojowe w Polsce po 1989 r. Ostatecznie zdecydowano dłużej nie czekać i postawić w miejscu ogrodu taki kościół, jaki da się wcisnąć między budynki parafialne. Powołano zespół architektów, wiosną 1998 r. rozpoczęto budowę i już 26 września kard. Józef Glemp poświęcił i wmurował w ścianę powstającego kościoła kamień węgielny.

Pod okiem ówczesnego proboszcza o. Romana Jodłowskiego SJ, odpowiedzialnego za budowę o. Andrzeja Kiełbowskiego SJ i z pomocą sprowadzonych z Podhala górali prace szły bardzo szybko. Sami parafianie także wykazali się wręcz niezwykłym zaangażowaniem w budowę. W efekcie jubileusz 50-lecia parafii obchodzono 19 września 1999 r. już w kościelnych murach.

 

Pod krzyżem z lubeki

Świątynię – większą, niż by się mogło wydawać z zewnątrz – konsekrował 11 listopada 2007 r. bp Marian Duś. Jej głównym, skłaniającym do modlitwy elementem jest łaskami słynący krzyż z Lubeki. Podarowany w 1645 r. jezuitom warszawskim, przez wiele lat wisiał w bocznej kaplicy kościoła Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej Starówce, a gdy powstała mokotowska świątynia, w już listopadzie 2000 r. zawisł tam w prezbiterium. „Trudno przecenić rolę tego krzyża w kształtowaniu życia duchowego naszych parafian” – czytamy na stronie internetowej parafii www.szczepan.org.pl.

Parafia św. Szczepana nawiązuje do tradycji dobrego jezuickiego duszpasterstwa, wypróbowanego już przez dziesięciolecia działania. Obok grup ministranckich, Odnowy w Duchu Świętym, wspólnoty AA, chóru, oddziału AK czy Żywego Różańca znajdziemy tu i inne, zawiązane przez samych parafian, wspólnoty. Jest też gazeta „Nasza Parafia” i duszpasterstwo środowiska hiszpańskojęzycznego, dlatego w każdą niedzielę o godz. 10.45 jest tu odprawiana Msza Święta w języku hiszpańskim.

Teren parafii zamieszkują głównie osoby starsze. – Co miesiąc organizujemy spotkanie dla naszych seniorów, ale to oni proponują ich przebieg: tematy, prelegentów. Jest też trochę młodych rodzin i dzieci, i jeśli do kościoła przychodzą, są bardzo zaangażowane. To nas bardzo cieszy, choć martwić może fakt, że z ok. 18 tys. naszych parafian tylko mała część utrzymuje kontakt z parafią, przyjmuje po kolędzie – mówi proboszcz.

Najbliższe wydarzenia, na które ojcowie jezuici od św. Szczepana zapraszają wszystkich, to centralne uroczystości 70-lecia parafii 27 stycznia o godz. 12.30, z udziałem kard. Kazimierza Nycza. Z jubileuszem parafii łączy się też inny jubileusz: półwiecze nieprzerwanej obecności i posługi w parafii sióstr felicjanek.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

"... przyjdź i chodź za Mną!"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 2,11-19, Ps 106 (105),34-...44, Mt 19,16-22
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -