19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz na Mokotowie

Ocena: 2.3
709

Parafia św. Szczepana była pierwszą erygowaną w Warszawie przez późniejszego Prymasa Tysiąclecia. Niedługo będzie obchodzić 70. lat swojej niepospolitej historii.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Historię tę rozpoczęło wstąpienie do Towarzystwa Jezusowego w 1936 r. księcia Henryka Lubomirskiego. Wniósł on do jezuickiej wspólnoty swój majątek, a więc i wyróżniający się pięknem architektury dom przy ul. Narbutta 21 na Starym Mokotowie. Odtąd – zanim zaraz po wojnie tymczasowo nie stał się siedzibą prymasa Augusta Hlonda – zaczęli rozwijać swoje duszpasterstwo ojcowie jezuici w szybko zaadaptowanej na parterze domu kaplicy.

Szybko dostrzegł ich pracę abp Stefan Wyszyński, kiedy jako nowy metropolita gnieźnieński i warszawski przybył w 1948 r. do stolicy. – W jego Pro memoria znajdziemy fragmenty świadczące, że miał do tego miejsca wielki sentyment. Lubił tu przyjeżdżać, modlić się – mówi o. Wiesław Kulisz SJ (na zdjęciu), od 2014 r. proboszcz parafii. Nic więc dziwnego, że szybko z parafii św. Michała Archanioła – naówczas jedynej na Mokotowie – postanowiono wydzielić nowy ośrodek duszpasterski. W ten sposób 31 stycznia 1949 r. prymas erygował przy ul. Narbutta drugą mokotowską parafię. Za patrona dostała św. Szczepana.

 

Pół wieku bez kościoła

Komunistyczne władze – mimo starań prymasa – o budowie kościoła nie chciały słyszeć. I to, być może, zaważyło na wyodrębnieniu w 1953 r. – z kolei z parafii św. Szczepana – kolejnej jezuickiej parafii, św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej, gdzie stał już duży Dom Pisarzy Towarzystwa Jezusowego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 1 (690), 6 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -