15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak być z młodzieżą?

Ocena: 0
2178

– Młodzi ludzie nie dadzą się „zaprogramować”, trzeba z nimi rozmawiać – mówi bp Marek Solarczyk.

fot. BP KEP

Z bp. Markiem Solarczykiem, przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Piotr Kościński

 

Jaka jest polska młodzież? Jedni mówią, że świetna, inni – że zła. Czy trzeba się o nią martwić?

Na pewno musimy się o nią nieustająco troszczyć, a czasami pasowałoby i słowo „martwić”. Pamiętajmy jednak o specyfice młodości. Młody człowiek staje wobec wielu pytań i usiłuje dać na nie odpowiedź. I nie tylko: próbuje realizować swoje marzenia. Te poszukiwania czasem przebiegają spokojnie, ale bardzo często jest inaczej: pojawia się brak zgody na to, co niesie świat, co mówią i robią rówieśnicy, a także dorośli. Nierzadko też pojawiają się obawy i lęk.

Tych młodych ludzi chcemy wesprzeć, przede wszystkim poprzez umacnianie i budowanie ich wiary, która może dać odpowiedź na nurtujące ich pytania i wątpliwości. Miejmy przy tym świadomość, że młodzi ludzie nie dadzą się „zaprogramować”, że trzeba z nimi rozmawiać i ich przekonywać. Ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży pokazały, że młodzi Polacy potrafili spotkać się z rówieśnikami z całego świata i dobrze to spotkanie przeżyć. W Kościele jest wiele środowisk, które z wielkim zaangażowaniem podejmują starania, by towarzyszyć młodym. Najważniejsze, by ci szukający pomocy się na nas nie zawiedli, by nam nie zabrakło dla nich czasu ani propozycji.

 

Właśnie młodzieży poświęcony jest zbliżający się Synod Biskupów w Rzymie, w którym Ksiądz Biskup będzie uczestniczyć. Czego możemy się po nim spodziewać? Przekazu, jak Kościół powinien zwracać się do młodzieży, jak z nią pracować?

Powinien przynieść refleksję nad wartościami i wiarą młodych ludzi. Ufam, że wskaże też konkretne propozycje, co i jak powinniśmy robić, jak postępować wobec młodzieży. Synod zacznie się 3 października, ale prace już trwają. Rozmawiamy w 157. dniu sztafety modlitewnej przed Synodem, w której uczestniczyło już chyba ponad 10 tys. osób, co świadczy o trosce młodych ludzi o jego rezultaty. I tak naprawdę Synod nie zakończy się z chwilą zamknięcia go przez Ojca Świętego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (677), 30 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter