6 grudnia
poniedziałek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszkańska formacja

Ocena: 0
509

W parafii Matki Bożej Anielskiej w Warszawie-Mokotowie ważną inspiracją do duchowego wzrostu są postawy franciszkańskich świętych.

fot. Patryk Lubryczyński

Proboszcz o. Gerard Kołatek OFM podkreśla, że od lat dostrzega zainteresowanie dziewięciodniową nowenną przed uroczystością św. Franciszka z Asyżu (4  października). – W wigilię rocznicy śmierci Biedaczyny z Asyżu wierzący licznie włączają się w nabożeństwo zwane Transitus, które upamiętnia śmierć świętego i jego przejście ze świata do chwały nieba – mówi. Przygotowaniem modlitewnym poprzedzone jest również wspomnienie Matki Bożej Anielskiej (2 sierpnia), związane z odpustem Porcjunkuli. Trzy dni przed uroczystością każdego dnia odmawiany jest różaniec, a zaproszony kapłan głosi okolicznościowe homilie.

W parafii działa Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać charyzmat franciszkański i żyć nim na co dzień, s. Marta Piwowarska, przełożona wspólnoty, zaprasza 16 października po Eucharystii o 18.30 na film o bł. Anieli Salawie, patronce świeckich franciszkanów, a 17 października na Niedzielę Powołaniową. W każdy poniedziałek po wieczornej Mszy świętej osoby z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odmawiają nieszpory i na zakończenie proszą o nowe powołania do rodziny franciszkańskiej. Wydarzenie kończy się modlitwą przy relikwiach św. Franciszka z Asyżu.

Wyjątkowe są także przygotowania do uroczystości św. Antoniego z Padwy, które rozpoczynają się w połowie kwietnia i trwają przez dziewięć kolejnych wtorków, do wspomnienia świętego. Ponadto przez cały rok w każdy wtorek odprawiana jest Msza święta z prośbami i podziękowaniami za wstawiennictwem tego świętego. Innym mocno czczonym świętym jest Ojciec Pio. Każdego dwudziestego trzeciego dnia miesiąca spotyka się Grupa Modlitewna, która inicjuje wiele wydarzeń, w tym Wielkopostny Dzień Skupienia dla Grup Modlitwy Ojca Pio z Warszawy i okolic.

Ciekawą inicjatywą jest Godzina dla Jezusa, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu z przestrzenią na modlitewną ciszę oraz uwielbienie Boga pieśniami. Proboszcz zauważa, że taka forma chwalenia Stwórcy spotyka się z pozytywnym odbiorem wiernych. Zainteresowaniem, nie tylko parafian, cieszy się comiesięczne nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie pod przewodnictwem o. Józefa Witko OFM, najbliższe odbędzie się już 14 października. – Z konfesjonału zdaję sobie sprawę, jak bardzo ludzie są dziś zranieni. Mają problem z przebaczaniem innym, a modlitwa o uzdrowienie leczy serca – wyjaśnia proboszcz.

W listopadzie istnieje w parafii możliwość uczestnictwa w drodze krzyżowej, połączonej z Mszą świętą gregoriańską w intencji zmarłych. To wartościowa propozycja dla osób, które chciałyby czerpać owoce duchowe z nabożeństwa pasyjnego nie tylko w czasie Wielkiego Postu.

O. Gerard w formacji wiernych kładzie akcent na duszpasterstwo dzieci. Co niedziela odprawiane są Msze święte z udziałem najmłodszych. Pod koniec listopada organizowany jest Bal Wszystkich Świętych, który jest alternatywą dla halloween. Dzieci przychodzą na Eucharystię przebrane za świętych, a po niej jest czas na zabawy i poczęstunek. Po konsultacji z rodzicami Msze święte roratnie zostały przeniesione na godziny popołudniowe. – Wcześniej na porannych roratach była kilkoro dzieci, po zmianie pory jest ponad dwadzieścioro. Rodzice są wdzięczni, że nie muszą spieszyć się rano, mogąc spokojnie przyjść z dziećmi po pracy – wyjaśnia franciszkanin.

Proboszcz zwraca uwagę, że problemem jest mała liczba ludzi w grupach modlitewnych w porównaniu z rozmiarem parafii. Część mieszkańców wynajmuje kawalerki na krótki czas, nie włączając się aktywnie w życie wspólnoty. Najbardziej zaangażowane są osoby starsze, które budowały kościół i troszczą się o piękno świątyni. – Przybywają młode małżeństwa z dziećmi z sąsiednich parafii, bo mają bliżej lub ich dzieci chodzą do szkoły na naszym terenie, i tu chcą przygotować swoje pociechy do Pierwszej Komunii Świętej – opowiada duchowny.

O. Kołatka w pracy duszpasterskiej wspomagają m.in. o. Tomasz Żychowicz OFM, który jest ekonomem tamtejszego klasztoru franciszkanów, opiekunem scholi parafialnej i zajmuje się przygotowaniem młodzieży do sakramentu bierzmowania, oraz o. Jacek Biegajło OFM, katecheta, opiekun wspólnoty Żywego Różańca, oazy, rodzin Domowego Kościoła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter