20 stycznia
czwartek
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek przybył na Cypr

Ocena: 0
327

O godz. 14.50 (13.50 czasu polskiego) samolot Airbus 320 włoskich linii lotniczych Ita Airway z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Glafkosa Kliridisa w Larnace. W dniach 2-4 grudnia Franciszek będzie przebywał w stolicy Cypru, Nikozji. 35. zagraniczna podróż apostolska papieża przebiega pod znakiem ekumenizmu i migracji. Spotka się on z licznymi przedstawicielami prawosławia oraz z młodymi ludźmi, migrantami i uchodźcami. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Umacniajcie się nawzajem w wierze”. Drugim etapem papieskiej pielgrzymki będzie Grecja, gdzie Ojciec Święty odwiedzi Ateny i wyspę Lesobs. W 2010 r., jako pierwszy papież, odwiedził Cypr Benedykt XVI.

Fot. PAP/EPA/Alessandro di Meo

 U stóp schodów samolotu papieża powitała przewodnicząca cypryjskiego parlamentu Annita Demetriou z grupą dzieci w tradycyjnych strojach, które ofiarowały Ojcu Świętemu kwiaty. Kompania reprezentacyjna oddała wojskowe honory.

Wśród witających na płycie lotniska byli m. in.: łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, któremu podlegają katolicy obrządku łacińskiego w Izraelu, Jordanii, Palestynie i na Cyprze, nuncjusz apostolski na Cyprze abp Adolfo Tito Yllana i wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy na Cyprze o. Jerzy Kraj.

Papieżowi podczas pobytu na Cyprze towarzyszą m.in.: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

Witany okrzykami: „We love you!” (Kochamy Ciebie!) przez grupę dzieci z kwiatami i flagami watykańskimi oraz cypryjskimi papież z przewodniczącą parlamentu udali się do salonu dla VIP-ów na krótką rozmowę.

Po ceremonii powitania na lotnisku Franciszek pojechał do oddalonej 50 od lotniska stolicy kraju Nikozji, gdzie w katedrze maronickiej spotka się z duchowieństwem, zakonnikami, siostrami zakonnymi, diakonami, katechetami oraz członkami stowarzyszeń i ruchów kościelnych. O godz. 17.00 (16.00 czasu polskiego) papież zostanie przyjęty w pałacu prezydenckim przez prezydenta Nikosa Anastasiadisa oraz spotka się z władzami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusem dyplomatycznym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. św. Fabiana, papieża i męczennika/ wsp. św. Sebastiana, męczennika
Bogu zaufam, nie będę się lękał.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 3,7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter