28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fatimska w koronie

Ocena: 0
326

W parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie 22 sierpnia abp Hoser SAC nałożył koronę na figurę Matki Bożej Fatimskiej. Akurat we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej.

fot. Irena Świerdzewska

Abp Hoser nawiązał do szczególnego wydarzenia: przypadającego w tym roku 100-lecia objawień fatimskich i 300-lecia koronacji wizerunku jasnogórskiego. Podkreślił, że nałożenie koron na fatimską figurę to uznanie królewskości Matki Syna Bożego. Przywołując orędzie fatimskie, ostrzegł, że zlekceważenie Bożego Prawa grozi światu klęską, czego potwierdzeniem jest choćby II wojna światowa.

– Musimy sobie uzmysłowić, że jeśli nasze życie osobiste, społeczne i państwowe nie wpisuje się w logikę i etos Królestwa Bożego, to jest skazane na klęskę i degradację. Jedyną szansą dla nas jest pójście śladem Maryi i stawanie się obywatelami Królestwa Bożego już tu, na ziemi – zauważył abp Hoser. Zwrócił też uwagę na palący problem współczesnych czasów, jakim jest rozpad małżeństw. Według danych statystycznych już co trzecie małżeństwo w Polsce rozpada się. Jak podkreślił abp Hoser, w czasie zawierania sakramentu małżeństwa gwarantem jego ważności i trwałości jest sam Jezus Chrystus, ale to człowiek odmawia Bogu wierności, łamiąc przysięgę małżeńską.

Ordynariusz warszawsko-praski zaapelował, by nałożenie korony na figurę Matki Bożej Fatimskiej było nie tylko wyrazem czci, ale również odpowiedzią na zaproszenie do życia wiarą. – Jeśli potraktujemy poważnie Jej słowa, wówczas poczujemy, że wzrastamy, i żadne przeciwności nie będą w stanie nas złamać. Będziemy też zdolni potwierdzać wszystkie nasze życiowe zaangażowania, począwszy od przyrzeczeń chrzcielnych, poprzez sakrament bierzmowania, aż po śluby zakonne, święcenia kapłańskie czy przysięgę małżeńską.

Koronę dla figury Matki Bożej Fatimskiej w Radzyminie pobłogosławił papież Franciszek na Jasnej Górze podczas Mszy Świętej dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Parafia, erygowana przez abp. Hosera 1 maja 2011 r. jako wotum dziękczynne za życie i pontyfikat Jana Pawła II, liczy około 3,5 tys. mieszkańców. Świątynia jest w trakcie budowy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter