5 lutego
niedziela
Agaty, Adelajdy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Chorego

Ocena: 0
432

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji warszawsko-praskiej miały miejsce 11 lutego w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes na Pradze.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Mszy Świętej przewodniczył bp Romuald Kamiński, a koncelebrował ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Podczas Eucharystii zainstalowano relikwie św. Jana Pawła II.

– Każdy z nas w czasie ziemskiej pielgrzymki doświadcza fizycznych i duchowych słabości. Wiele osób buntuje się, nie potrafiąc poradzić sobie z cierpieniem, niepowodzeniem, chorobą. Inni, chociaż próbują zrozumieć trudności i akceptować je, nie godzą się z tym stanem. Są w końcu tacy, którzy przyjmują przeciwności z perspektywy wiary. Patrzą na Chrystusa, który przez cierpienie zbawił świat, odnajdują drogę „ujarzmienia” ciężaru, i staje się on dla nich błogosławieństwem, a nie przekleństwem – powiedział bp Kamiński, który przewodniczy Zespołowi ds. Służby Zdrowia i Chorych Episkopatu Polski.

– Kiedy przytulimy się do krzyża, pomagamy dźwigać krzyż Chrystusowi, a Chrystus pomaga nieść nasz krzyż. Zdejmuje z nas ciężar choroby, cierpienia, niedołęstwa i niemocy oraz daje łaski do budowania królestwa Bożego – mówił biskup, podkreślając, że z Jezusem chory nie jest sam.

Ordynariusz praski odwołał się do treści tegorocznego listu papieskiego na Światowy Dzień Chorego, w którym Ojciec Święty wiele miejsca poświęca Matce Bożej jako uczącej nas służby. – Na Kalwarii pod krzyżem Matka Boża otrzymała zadanie opieki nad nami. Matka jest pełna czułości, uczy, jak towarzyszyć potrzebującym. Umiejętność przyjęcia służby drugiemu człowiekowi jest świadectwem naszej wielkości. Dziś chcemy podziękować pracownikom służby zdrowia, a także prowadzącym politykę gospodarczą zapewniającą środki na ratowanie życia – przypomniał bp Kamiński. Po Eucharystii uczestnicy liturgii przyjęli sakrament chorych.

W Warszawie obchody Dnia Chorego mają szeroki wymiar. Biskupi spotykają się z pacjentami w placówkach służby zdrowia. Bp Romuald Kamiński odwiedził małych pacjentów Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej i Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, abp Henryk Hoser SAC był w Szpitalu Bródnowskim, bp Marek Solarczyk w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym na Białołęce, kard. Kazimierz Nycz w Hospicjum Archidiecezji Warszawskiej, bp Rafał Markowski u pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter