19 maja
niedziela
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękczynienie za jubileusze Episkopatu i Nuncjatury w Świątyni Opatrzności Bożej

Ocena: 0
132

Szósta rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową ma wyjątkowy charakter. Mszy Świętej za Papieża w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 17:30 będzie przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Kościół w Polsce tego dnia obchodzi ponadto 100. rocznicę pierwszego zebrania Konferencji Episkopatu Polski oraz stulecie przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Msza święta w intencji papieża Franciszka będzie sprawowana w języku łacińskim pod przewodnictwem kard. Pietro Parolina. Z legatem papieskim koncelebrować będą nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wraz z biskupami uczestniczącymi w tych dniach w Warszawie w 382. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.Spodziewany jest udział najwyższych władz państwowych i samorządowych parlamentarzystów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. Przybędą także wierni obu warszawskich diecezji, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich. 

Dla uczestników Mszy św. zostały przygotowane specjalne książeczki ułatwiające udział w liturgii w języku łacińskim. Homilię wygłosi gość z Watykanu – kard. Pietro Parolin.Ważnym momentem w czasie liturgii (tuż po modlitwie po Komunii) będzie przekazanie Ojcu Świętemu na ręce kard. Parolina kopii Świecy Niepodległości, którą papież Pius IX w 1867 r. ofiarował Polakom prosząc, by zapalili ją w wolnej Warszawie. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 r. prezydent RP Andrzej Duda zapalił ją ponownie w Świątyni Opatrzności Bożej.Oprawę muzyczną uroczystej Mszy świętej zapewnią połączone chóry: Chór Archikatedry Warszawskiej oraz Tibi Domine z kościoła Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego.

Przed południem legat papieski spotkał się z biskupami i wygłosił przemówienie na rozpoczęcie specjalnej sesji jubileuszowej 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Później o 14.00 kardynał Pietro Parolin spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a następnie z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze o 15.30.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

" Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. "

Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkanocna
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,21b-27 ; Ps 145,8-13 ; Ap 21,1-5a ; J 13,31-33a. 34-35.
+ komentarz Tygodnika Idziemy do czytań
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -