23 kwietnia
poniedziałek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dom Życia

Ocena: 0
748

Jako jedyne miejsce w Polsce warszawski kościół Wszystkich Świętych ma tytuł House of Life – „Dom Życia”.

fot. archiwum

Tytuł został nadany przez Międzynarodową Fundację Raoula Waldenberga 7 czerwca 2017 r. – Emocje były bardzo różne – mówi proboszcz parafii ks. dr Piotr Waleńdzik. – Z jednej strony duma z powodu wyróżnienia, honorującego przecież tych wszystkich ludzi, którzy w czasie okupacji niemieckiej żyli i troszczyli o parafię, ale z drugiej strony smutek, że po tylu latach jesteśmy pierwszym miejscem w Polsce, które zostaje uhonorowane w ten sposób – podkreśla. – Na świecie nie ma dostatecznej wiedzy o postawach Polaków ratujących Żydów.

– Po II wojnie światowej do 1989 r. Polska nie była państwem niepodległym i nasze samostanowienie było ograniczone – przypomina proboszcz – a ponadto ludzie, którzy czynili dobro, ratując drugiego człowieka, nie dbali o to, aby prowadzić dokumentację swojej działalności. W swoim pojęciu nie robili nic nadzwyczajnego, nie mieli w sobie pragnienia czerpania z tego chwały.

– Jesteśmy spadkobiercami tych, którym nie było dane ucieszyć się chwałą za to, co czynili. To my – w pewnym sensie – odbieramy za to chwałę. Dzięki wspólnocie Kościoła czujemy się zjednoczeni z tymi, którzy żyli wcześniej, jednocześnie czujemy się częścią tej wspólnoty – zaznacza ks.Waleńdzik.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (653), 15 kwietnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 kwietnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły