6 grudnia
piątek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Długo oczekiwane spotkanie

Ocena: 0
795

Dzisiejsze spotkanie Papieża z Patriarchą moskiewskim w Hawanie to kamień milowy na drodze relacji między rosyjskim prawosławiem a Kościołem katolickim.

2016-02-12 18:31
RV / Hawana, mz
fot. PAP/EPA/ALJANDRO ERNESTO

W ostatnich dekadach nie zawsze były one łatwe, zupełnie inaczej niż w przypadku Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Stolica Apostolska utrzymuje z nim nieprzerwane kontakty na najwyższym szczeblu od czasu odwołania przez Pawła VI i Atenagorasa wzajemnych ekskomunik z roku 1054. Od 1964 r. wszyscy patriarchowie Konstantynopola spotykali się z kolejnymi papieżami albo w Jerozolimie, albo przy wzajemnych wizytach w Rzymie i Stambule.

Kontakty Watykanu z Patriarchatem moskiewskim na niższym szczeblu miały miejsce od Soboru Watykańskiego II, na który już Jan XXIII zaprosił obserwatorów rosyjskiej Cerkwi. Jednak do spotkania Papieża z Patriarchą Moskwy i Wszechrusi nie doszło, mimo iż Jan Paweł II i Benedykt XVI bardzo go pragnęli, poważnie się do tego przygotowując.

Papież Polak miał się spotkać w 1997 r. z Aleksym II w Grazu w Austrii, co jednak w ostatniej chwili odwołano. Za pontyfikatu Jana Pawła II rosyjski Kościół odmawiał spotkania, powołując się na konflikt z ukraińskimi grekokatolikami, którzy odbierali swoje cerkwie zabrane im kiedyś przez prawosławnych. Zarzucał też katolikom w Rosji prozelityzm, w tym tworzenie diecezji na „terytorium kanonicznym” Patriarchatu moskiewskiego, mimo iż on sam ma swoje biskupstwa w różnych częściach świata. Doszło nawet do przerwania na kilka lat udziału Rosjan w pracach katolicko-prawosławnej komisji teologicznej.

Za Benedykta XVI udało się początkowo wyjaśnić nieporozumienia co do tzw. „prozelityzmu katolików”, ale do dwukrotnie planowanego spotkania z Patriarchą, już tym razem Cyrylem, nie doszło. W ubiegłym roku relacje Patriarchatu moskiewskiego ze Stolicą Apostolską nasiliły się. Jego „minister spraw zagranicznych” metropolita Hilarion był w tym czasie czterokrotnie w Rzymie i dwa razy został przyjęty prywatnie przez Franciszka. Należy to też wiązać ze wspólną troską obu Kościołów o podstawowe wartości i o chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.

Papież przyleci do Hawany około godz. 14:00 czasu miejscowego, kiedy w Polsce będzie godz. 20:00. Spotkanie z Patriarchą Cyrylem odbędzie się na lotnisku. Przewidziano na nie ponad dwie godziny. Franciszkowi będzie towarzyszył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rad dla Popierania Jedności Chrześcijan, a Patriarsze metropolita Hilarion.

Na zakończenie spotkania w obecności prezydenta Kuby Raula Castro podpisana zostanie wspólna deklaracja. – Jest to wspólna deklaracja, w której najprawdopodobniej podjęte zostaną główne tematy dialogu katolicko-prawosławnego. Deklaracja ta nie będzie miała charakteru teologicznego, bo dialog teologiczny odbywa się w ramach międzynarodowej komisji między Kościołem katolickim a ogółem Kościołów prawosławnych. Nie prowadzimy zatem dialogu teologicznego z poszczególnymi Kościołami prawosławnymi. Z Cerkwią rosyjską prowadzimy współpracę i dialog, ale nie o charakterze teologicznym. Obejmuje to takie kwestie, jak prześladowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie, rodzina, sekularyzacja, miejsce chrześcijan w zsekularyzowanym społeczeństwie, sprawy młodzieży czy ochrony życia. Wszystko to są sprawy bardzo ważne w dialogu z Rosyjską Cerkwią Prawosławną – tłumaczy o. Hyacinthe Destivelle OP, który odpowiada w Watykanie za relacje z rosyjskim prawosławiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich..

Dziś w Kościele:
+ piątek, I tydzień Adwentu, wspomnienie obowiązkowe św. Mikołaja, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 29,17-24; Ps 27,1.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -