2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Diecezja bielsko-żywiecka pożegnała znaki ŚDM

Ocena: 0
3743
W Czechowicach-Dziedzicach zakończyła się w sobotę 14 marca trwająca od 28 lutego peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.
20150315 11:18
rk / Czechowice-Dziedzice, mz
 
Symbole wiary i spotkań młodzieży z całego globu, przygotowujące duchowo do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie 2016 roku, przejęła obecnie archidiecezja częstochowska.

Eucharystii kończącej dwutygodniowe wydarzenie wędrówki znaków po beskidzkich dekanatach, parafiach, klasztorach i szkołach przewodniczył w czechowickim kościele św. Barbary, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Podczas liturgii młodzież klas III gimnazjum przyjęła z jego rąk sakrament bierzmowania.

W homilii biskup przypomniał, że krzyż jest znakiem miłości. – A dopiero w tym kontekście znakiem cierpienia, które stało się prawdziwie ofiarą, właśnie dzięki miłości – sprecyzował.
– Krzyż jest nade wszystko objawieniem miłości i zarazem wezwaniem do jej realizacji. Dla chrześcijanina krzyż jest zawsze związany z Chrystusem, bo nie ma Chrystusa bez krzyża, nie ma chrześcijaństwa bez krzyża i nie ma prawdziwego życia chrześcijańskiego bez krzyża – dodał i zwracając się do młodych ludzi, przypominał, że są wezwani do osobistego świadectwa, dowodu wiary i miłości. Zauważył, że choć w Polsce świadectwo wiary nie prowadzi do męczeństwa, to jednak wyznawców Chrystusa „chce się ośmieszyć lub usunąć na margines życia społecznego jako ludzi nie z tej epoki”.

– Ośmieszenie jest dzisiaj straszliwą, a tym samym dość skuteczną metodą lekceważenia, pogardzania i niszczenia ludzi wierzących – konstatował biskup i zachęcał, by odważnie wejść w relację przyjaźni z Bogiem. – Może tego człowiek najbardziej się lęka, pragnąc pozostać niezależnym, także od Boga i wymagań krzyża Chrystusowego? – pytał retorycznie.

Po Mszy św. młodzież czechowicka, której wcześniej biskup udzielił sakramentu bierzmowania, wyniosła uroczyście przed kościół znaki ŚDM i przekazała je delegacji archidiecezji częstochowskiej. Symbole odjechały specjalnym busem-kaplicą.

Krzyż i ikona Matki Bożej "Salus Populi Romani" przemierzyły po diecezji bielsko-żywieckiej około 800 km, odwiedzając w sumie około 40 różnych miejscowości, a w nich kościoły, kaplice, szkoły i klasztory. Zgromadziły na modlitwie i adoracji tysiące osób. Niemal w każdym miejscu odbywały się plenerowe Drogi Krzyżowe. Największa przeszła 13 marca ulicami Bielska-Białej do katedry. Udział w niej wziął ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter