2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy Kościół Anglii porzucił wiarę anglikańską?

Ocena: 4.5
562

Kościół Anglii porzucił wiarę anglikańską, a jego przedstawiciele są fałszywymi nauczycielami – oświadczył anglikański arcybiskup z Ugandy, Stephen Samuel Kaziimba Mugalu po synodalnej decyzji o błogosławieniu par homoseksualnych. Jego przekonanie podzielą także inni hierarchowie afrykańscy m.in. anglikańscy prymasi Nigerii i Kenii.

fot. VaticanMedia

Anglikański Synod Generalny 9 lutego przegłosował deklaracje, w której wyraził skruchę za porażkę Kościoła w przyjęciu osób LGBTI+. Jednocześnie postanowił dopuścić do udzielania specjalnego błogosławieństwa osobom homoseksualnym żyjącym w związku cywilnym. Synod zastrzegł, że nie zmienia to kościelnej nauki o małżeństwie.

Jednak abp Kaziimba Mugalu zaznacza, że choć

- Kościół Anglii podkreśla, iż nie zmienia nauczania w kwestii małżeństwa, to w praktyce właśnie to robi.

Wskazuje, że różnica między nowym błogosławieństwem, a rytem małżeństwa jest jedynie w terminologii. Więcej, uważa, że decyzja synodu jest de facto legitymizowaniem grzechu i w konsekwencji wzywa do pokuty. Ugandyjski duchowny zaznacza, że Kościół od zawsze był przeciwny pozamałżeńskim aktom seksualnym. Mimo, że jest świadomy, że występują one dosyć powszechnie, to nieustannie mówi tak, jak Jezus do cudzołożnicy: „Idź i nie grzesz już więcej”. Jak podkreśla hierarcha, w Kościele Anglii „mówią teraz: «idź i grzesz trochę więcej»”.

Ugandyjski arcybiskup jest częścią licznej opozycji. Szacuje się, że reprezentuje ona nawet 35 mln wiernych z Wspólnoty Anglikańskiej. Już w 2008 r. wielu z biskupów anglikańskich przeciwnych wobec kierunku zmian w Kościele zgromadziło się w ramach jednej organizacji - Globalna Konferencja dotycząca Przyszłości Anglikanów (GAFON)- i odtąd regularnie spotykają się na konferencjach. Podkreślają, że nie są separatystami, lecz, że to Kościoły odchodzące od wiary anglikańskiej same stawiają siebie poza wspólnotą.

Przywódca anglikańskiego Kościoła w Nigerii, abp Henry Chukwudum Ndukuba zaznaczył:

- Historia się powtarza. Kościół Anglikański stoi na progu kolejnej reformacji, która musi zmieść bezbożne przywództwo wspierające grzech, zwodzące wiernych anglikańskich na całym świecie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter